Kategoriler
Haberler

Dünyada ilk kez incebarsak ve kök hücre nakli aynı anda gerçekleştirildi

Haber : Ayça Özgül / Sağlık Dergisi
Ayça Özgül ile Sağlık Haber’e Ulaşmak için Tıklayın
Dünya’da ilk kez ince bağırsak ve kök hücre naklini aynı anda gerçekleştirerek tüm dikkatleri üzerine toplayan Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kompozit Doku Nakli Merkezi törenle açıldı.
26 Aralık 2011’ de gerçekleştirilen açılış töreninde AKP Ankara Milletvekili ve TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl, İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Özkan, Başhekim Vekili Doç. Dr. Nejat Aksu açılış kurdelesini birlikte kesti. Açılışın ardından heyet, klinikte tedavi olan hastaları ziyaret etti.
Dünyaya  Örnek  Olduk
Dünya’da ilk defa aynı anda “İnce bağırsak ve kök hücre” naklinin Kompozit Doku Nakli Merkezi’nde yapıldığını ifade eden TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Ekibin çalışmalarını ilk günden beri takip ettiğini, zorlu bir süreçten geçildiğini ve sonunda da dünyaya örnek olacak bir başarı yakalandığını söyledi. Hekim olarak bir hastanın yüzünün gülmesinin ne anlama geldiğini çok iyi bildiğini dile getiren Prof. Dr. Cevdet Erdöl, “İnsanlar güzel ortamlarda çok iyi başarılar yakalayabiliyorlar. Bu başarı karşısında diyecek bir söz bulamıyorum. İmkân verilirse bizim insanımız her şeyi yapabilir. Türkiye bu tip çalışmalarda merkez olma yolunda ilerliyor.” dedi.
Yine İzmir ve Bir İlk Daha
Sağlık turizmi hizmetlerinin aslında ince bağırsak nakli gibi nitelikli hastaları tedavi etmek olduğunu kaydeden Prof. Dr. Erdöl, “Böylesine önemli ve kaliteli bir hizmeti yapabilen Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi dünyaya örnek olacak bir çalışmayı tamamladı.  Emeği geçen başta İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Özkan, Başhekim Vekili Doç. Dr. Nejat Aksu, Organ Nakli Birim Sorumlusu Op. Dr. Cezmi Karaca,  Op. Dr. Selçuk  Kılınç ve tüm ekibine çok teşekkür ediyorum. Elimizden ne gelirse desteklerimizi sürdüreceğiz.” dedi.
Türkiye’de, Dünya’nın Ötesine Geçebilecek Çalışmalar Var
4 yıllık süreç içinde ince bağırsak ve kök hücre uygulamasıyla iki hastanın sağlığına kavuştuğunu ifade eden Organ Nakli Birim Sorumlusu Op. Dr. Selçuk Kılınç, zorlu süreçte hekim, hemşire, sağlık personeli ve temizlik görevlileriyle bilinçli bir çalışma gerçekleştirildiğini söyledi. Karadeniz Teknik Üniversitesi  Ati Teknoloji Hücre ve Gen Tedavi Merkezi’nin ince bağırsak nakil işleminin bir parçası olduğunu, hastaların kendi hücrelerinden sağlanan kök hücrelerin buradan getirildiğini aktaran Op. Dr. Kılınç, Türkiye’de dünyanın ötesine geçebilecek çalışmalar olduğunu ve bunu da tüm dünyaya göstermek istediklerini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.