Kategoriler
Haberler

“Etkisiz Bir Toplu Sözleşme Yasasına Asla İzin Vermeyeceğiz”

İzmir ve Manisa Şube temsilcilerine yönelik düzenlenen Vizyon Sendikacılığı Semineri’nde konuşan Genel Başkan Metin Memiş, 12 Eylül Referandumu ile elde edilen toplu sözleşme hakkının en geniş haklarla bir an önce yasalaşarak TBMM’den geçirilmesi gerektiğini söyledi. 

Sağlık-Sen Vizyon Sendikacılığı Seminerleri kapsamında İzmir ve Manisa Şube temsilcilerine sendikal kültür, sendikal iletişim ve hukuk konularında seminer verildi. 14 Ocak 2012 tarihinde İzmir’de gerçekleştirilen seminere, Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Genel Basın ve İletişim Sekreteri Fatih Kocur, Genel Toplu Sözleşme ve Mevzuat Sekreteri Mustafa Kulluk, İzmir ve Manisa Şube Başkan ve yöneticileri ile Kütahya, Burdur, Balıkesir, Afyon ve Denizli Şube Başkan ve yöneticileri katıldılar. 

Eğitim seminerleri kapsamında Sağlık-Sen Genel Başkan Danışmanlarından Murat Kalem, “Yeni Sendikacılık ve Kültürel Gelişim”, Fatih Seyran “Sağlıkta Etkin İletişim”, Sağlık-Sen Hukuk Müşaviri Av. Özlem Titrek Çağlayan ise “Sendikal Haklar ve Yükümlülükler” konu başlığında sunum yaptı. 

“Toplu Sözleşmeyi Hazmedemeyen Devlet Geleneği Var” 

Eğitim seminerlerinin ardından Genel Başkan ve Merkez Yöneticileri ile bölge milletvekillerinin de katıldığı toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Genel Başkan Metin Memiş, Memur-Sen camiasının statükoya, bürokratik hantallığa ve vesayetçi anlayışa her zaman karşı olduğunu belirterek, “Her şeyden önce sivil bir anayasa için 12 Eylül Referandumu’nda “evet” dedik. Memur-Sen olarak yıllardır mücadelesini verdikleri toplu sözleşme hakkını elde ettik” dedi. 

Türkiye’de demokratikleşme adına önemli reformlara imza atan siyasi iradenin, aylardır toplu sözleşme sürecini sonuca ulaştıramadığını kaydeden Memiş “16 aydır toplu sözleşme yasasını çıkartamayan Meclis, iki kere şike yasasını iki kere milletvekillerine kıyak emeklilik yasasını Meclis’ten geçirmiştir. Bu tablo milletimizin gözünden kaçmamaktadır” şeklinde konuştu. Memiş sözlerine şöyle devam etti: “Toplu sözleşme yasa tasarısında, hizmet kolu toplu sözleşmesinin önemsizleştirilmeye çalışıldığını duymaktayız. Bilinmelidir ki işgüzar, statükocu devlet anlayışını sahiplenmiş bürokratların şekillendirmeye çalıştığı toplu sözleşme masasını asla kabullenmeyiz. Hizmet kolumuzun sorunlarını masada müzakere etmek istiyoruz. Malum Bakanlıklar ve Bürokratlar, Hükümete toplu görüşme masasını tarif etmektedirler. 2010 toplu görüşmelerinde, “Toplu sözleşme olmazsa bu masaya bir daha oturmayacağız” diyerek toplu sözleşme hakkını alan Memur-Sen, bürokratların işgüzarlığına asla teslim olmayacak ve yasayı etkisizleştirme girişimlerine izin vermeyecektir.” 

Toplantıda Konuşan Genel Basın ve İletişim Sekreteri Fatih Kocur ise, Memur-Sen’in ve Sağlık-Sen’in sendikal vizyonunda, yeni bir medeniyet inşası olduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin en büyük sivil inisiyatifini oluşturan bu camia, her türlü adaletsizliğe karşı, her zaman en güçlü sesi çıkarmaya devam edecektir” dedi. 

Sendikamız Genel Toplu Sözleşme ve Mevzuat Sekreteri Mustafa Kulluk ise, Mehmet Akif Ersoy’un “Zulmü Alkışlayamam” şiirinden bir pasaj okuyarak, Memur-Sen’in ve Sağlık-Sen’in bulunduğu nokta itibariyle Hakkı yüceltme ve ayağa kaldırma gibi bir misyonu olduğunu, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Hak mücadelesinin yılmaz savunucusu olarak yola devam edeceklerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.