Kategoriler
Haberler

Evde sağlık hizmetlerinin istismarına dair

Evde Sağlık Hizmetleri ile ilgisi olmayan bazı özel firmaların veya şahısların bizzat hizmet alan hastaları telefonla arayıp  Sağlık Bakanlığı’ndan ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan görevli olduklarını söyleyerek  halkı yanıltmaya çalışan kişilerle ilgili Bakanlığımız harekete geçti.

Tıbbi cihaz, demirbaş malzeme veya hizmet pazarlamaya çalıştıkları yönündeki haberlerler üzerine 81 İl Valiliği’ne Müsteşar Yardımcımız Doç.Dr. Turan Buzgan imzalı resmi yazı gönderildi.

Buzgan, Evde Sağlık Hizmetleri uygulamasının “Sağlık Bakanlığınca Sunulan Evde Sağlık Hizmetlerinin Uygulama Usul Ve Esasları Hakkında Yönerge” kapsamında ülke genelinde sunulduğunu belirtti.

Doç. Dr. Turan Buzgan, hastalara hizmet amacı ve iyi niyet taşımadığı açık olan bu tür girişim ve uygulamalardan vatandaşlarımızın maddi ve manevi zarar görmesini önlemek maksadıyla aşağıdaki açıklamaların yapılmasını gerekli gördüklerinin altını çizdi.
 
Buzgan, yazının içeriğinde şunlardan bahsetti: “Evde sağlık hizmeti alan hastalarımızın ihtiyaç duydukları, tedaviye yardımcı olabilecek tıbbi cihaz ve demirbaş malzemeler il müdürlükleri veya sağlık kurumu tarafından temin edilerek hizmet süresince zimmet karşılığında hastanın kullanımına verilmektedir. Bu süreçte firmalar hiçbir şekilde hastaya doğrudan yönlendirilmemeli, tıbbi cihaz ve malzeme temini ilgili mevzuatlar doğrultusunda gerçekleştirilmelidir.

Evde Sağlık Hizmetleri personeli hasta ziyaretlerinde Sağlık Bakanlığı logosu ve Bakanlığımızca belirlenmiş olan Evde Sağlık Hizmetleri logosu ile görev yaptığı il müdürlüğünün adı yazılı olan hizmete özgü kıyafet mutlaka giymeli; kurum kimlik kartını Yönergede belirtildiği şekilde taşımalı ve talep edilmesine gerek kalmadan ziyaret öncesinde hasta veya ailesine göstermelidir. Ev ziyaretleri Yönerge gereği randevu sistemi dahilinde gerçekleştirilmelidir.

İlinizde evde sağlık hizmeti verilen hasta ve yakınlarının kötü niyetli bu tür uygulamalara karşı dikkatli olmaları, kendileri ile irtibata geçen/ziyarete gelen şahıslardan personel kurum kimliği talep etmeleri, Evde Sağlık Hizmeti görevlisi olmayan şüpheli kişi ve firmalara itibar edilmemesi, bu tür şahısların eve alınmaması, kredi kartı şifresi vb. kişisel bilgilerin verilmemesi, benzer bir durumla karşılaşılması halinde 155 Polis İhbar, 156 Jandarma İhbar ve ayrıca 184 SABİM telefonlarına ihbarda bulunmaları konularında bilgilendirilmelidir. Bu bilgilendirmeler evde sağlık hizmetlerinde görevli sağlık personeli tarafından hizmet verdikleri hasta ve yakınlarına bizzat yapılmalıdır.

Bilgilerinizi, Evde Sağlık Hizmetleri uygulamasının kötüye kullanılmasının ve hasta istismarının önlenmesi için konuya ilişkin uygulamanın ilgili yönerge hükümleri ile yukarıda belirtilen düzenlemelere uygun olarak yürütülmesi gerekmektedir.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.