Kategoriler
Haberler

Flaş Flaş Flaş… Mecburi Hizmet Yok, Hakkımızı Helal Etmiyoruz Haberine Açıklama Geldi!!!

Mecburi hizmet olmadığına dair habere ulaşmak için tıklayın

Hakkımız Helal Etmiyoruz Haberine Ulaşmak için tıklayın

Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi mezunları tarafından yapılan konuyla ilgili açıklama.

Bahse konu olan üniversite yeni kurulmamıştır. Türkiye BüyükMillet Meclisi tarafından 29 Nisan 1993 tarih 3904 sayılı Kanun ile onaylanmış bir uluslar arası anlaşma neticesinde kurulmuştur. Bu anlaşma Resmi Gazete’nin 4 Mayıs 1993tarih ve 21571 sayılı nüshasında yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Üniversitenin diplomaları da kuruluş tarihinden bu yana T.C. üniversitelerinin diplomalarına eşdeğerdir.Bu yeni bir durum değildir. Türkiye’nin kendi açtığı bir üniversitenin diplomalarını tanımaması gibi bir durum zaten kabul edilemez ve akılla da bağdaşmaz.

Üniversitede örgün öğretim paralı olmayıp ücretsiz ve harçsızdır. Türkiye’den giden öğrencilerin büyük çoğunluğu Anadolu’dan gelen halk çocuklarından oluşmaktadır.

AYÜ tıp fakültesinden mezun T.C.vatandaşı birçok doktor ülkemizdeki hastane ve diğer sağlık kurumlarında zaten yıllardır başarılı bir şekilde hizmet vermektedir ve bugüne kadar da istenmeyen bir durumla karşılaşılmamıştır.

Ayrıca, AYÜ Tıp Fakültesi mezunları olarak bizler de diğer T.C. vatandaşı hekimler gibi Devlet Hizmet Yükümlülüğümüzü ülkemizin dört bir yanında yerine getirmekteyiz. Bahsettiğiniz gibi bir ayrıcalık kesinlikle söz konusu değildir.

Yine uzmanlık eğitimine de diğer T.C. vatandaşı hekimlerle aynı şartlarda ve aynı sınavı (TUS) geçerek kabul edilmekteyiz. Bu noktada da sözünü ettiğiniz gibi bir ayrıcalık kesinlikle söz konusu değil.

“Flaş Flaş Flaş… Mecburi Hizmet Yok, Hakkımızı Helal Etmiyoruz Haberine Açıklama Geldi!!!” için bir yanıt

Ahmet Yesevi Üniversitesi ile ilgili iddialar doğru DEĞİL.. Kanun değişimine tüm Türk hekimleri olarak karşıyız AMA sırf buna tepki göstermek(!) adına üniversitemizi lekelemek, siyasete alet etmek oldukça onur kırıcı..Hekimlik, milletvekillerinin değerlendirebileceği, tartıp biçeceği bir meslek dalı değildir. Kutsaldır, Onurludur, Adanmışlık gerektirir. Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.