Kategoriler
Haberler

Hekime dava bile açılmadan meslekten men cezası gelebilir

Kaynak : Nihal Işık / Haber Ekspres

İzmir Tabip Odası Avukatı Mithat Kara 2 Kasım 2011 tarihinde yürürlüğe giren yeni mevzuat ile ‘Sağlık Meslekleri Kurulu’ oluşturulduğunu ve kurulun, Türkiye’de hekimlik mesleğini yürüten tüm hekimlere meslekten men cezası verebileceğini belirtti

Nihal Işık– İzmir Tabip Odası Avukatı Mithat Kara, Sağlık Bakanlığı’nın vatandaşı kışkırtmalarından dolayı dava açan hasta sayısında artış olduğunu söyledi. Kara, “Bakanlık, hekimleri itibarsızlaştırma ve değersizleştirmeye yönelik çalışmaları başarı ile yürütüyor” dedi.

Sağlıkta dönüşüm programı ile vatandaşta çok büyük beklenti yaratıldığını belirten İzmir Tabip Odası Avukatı Mithat Kara, “Vatandaş beklentisine tam karşılık bulamayınca hekime, sağlık çalışanına yöneliyor, çoğu zaman da bu şiddet olarak ortaya çıkıyor. Vatandaş, hekimi sihirli bir değnek sanıyor. Hekime herhangi bir hizmet sunan kamu görevlisi gibi yaklaşılıyor. Güleryüzlü olmadığı için bile hekime dava açanlar var. Hasta şikayetlerinin yüzde 80’i şımarıkça” dedi. Kara sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle hekimlerimizin çalışma koşulları, günde 100 hasta bakmaları, sabah nöbetten çıkıp ameliyata girmeleri, ihale sonucu kalitesiz ucuz malzeme kullanmaları konusunu ele almak lazım. Hekim tıbbi uygulama hatası yapıyor mu, yoksa mesleki bilgi ve beceri eksikliği mi var? Bunları tartışmak lazım. Çalışma koşulları, fiziksel ve teknik koşullar önemli.”

Meslekten men cezası

2 Kasım 2011 tarihinde yürürlüğe giren 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Bakanlığın tüm teşkilat yapısının değişeceğini belirten Avukat Mithat Kara, “Eklenen yeni bir madde ile ‘Sağlık Meslekleri Kurulu’ oluşturuldu. Çok ilginç bir yapıya sahip olan 17 kişilik bu kurulda, kaç hekimin görev yapacağı henüz belli değil. Kurul, Türkiye’de hekimlik mesleğini yürüten tüm hekimlere meslekten men cezası verebilecek. Men cezasının süreli veya devamlı olacağına da kurul karar verecek” dedi. Av. Kara sözlerine şöyle devam etti: “Hasta, hekim hakkında şikayette bulunmak isterse durumu İl Sağlık Müdürlüğü ya da müfettiş inceleyecek ve raporunu bu kurula gönderecek. Hekim hakkında dava açılıp açılmamasına ya da dava açıldığında hekimin beraat etmesine bakılmaksızın kurul hekime meslekten men cezası verebilecek. Kurul öyle olağanüstü yetkilerle donatılmış ki, toplantılarımızda bu kuruldan engizisyon mahkemesi olarak bahsediyoruz.”

Mevzuat sorunu var

Vatandaşın öncelikle nitelikli sağlık hizmeti almayı istemesi, nöbetten çıkmış bir hekime ameliyat olmak istemiyorum demesi gerekir diyen Av. Kara, “Günde 100 hasta bakmak insani bir durum değil. Buna zorunlu bırakılan hekimlerde  tıbbi uygulama hataları çıkabiliyor. Performans sistemine dayalı bir çalışma ortamında 5-10 dakika içinde hastanın öyküsü nasıl alınabilir? Hasta ve hekimin birbirine güvenmesi için zamana ihtiyaç var.  Performans sistemi ile bu mümkün olamayınca, iletişimdeki eksiklikler nedeniyle davalar açılıyor” dedi. Av. Kara, “Sağlık mevzuatı da çok yetersiz. Hasta ölümü ile hekimin yargılandığı madde ile trafik kazasında ölenin yargılandığı madde aynı. Hakimler genel hükümlere göre karar veriyor. Bu belirsiz, dağınık mevzuatın çerçevesinin iyi çizilmesi lazım” diye konuştu.

Haber Ekspres’e ulaşmak için tıklayın

“Hekime dava bile açılmadan meslekten men cezası gelebilir” için bir yanıt

Doktorluk mesleğinin kutsallığını ve emeğin ne demek olduğunu bilmeyen,sadece görev verildiği için düz mantıkla bizleri basitçe yargılayan ve mesleğimizi tekdüze hale getirenler utansın,çok yakında birçoğumuz yapılan keyfi uygulamalar ve yaptırımlar nedeniyle ciddi cezalar alacak ve belki de mesleğini yapamayacak hale getirilecek,pasifize edilecek.Gayrı-ihityari olarak aklıma birçok soru takılıyor,ilk başta da eğer doktor olarak biz bu toplumun bireyi isek,yasaların ve çalştığımız kurumun bizi koruması,haklarımıza sahip çıkması gerekmez mi?Büyük bir kısmımız bireysel,kendi adımıza çalışmıyoruz ki…Artık tam gün de geçtiğine göre,hala bize karşı bu tepki ,bu gereksiz öfke ve halkın önüne ‘bunlar doktor,sizden değiller’gibi basını karşımıza aldırmak,bizleri şiddete maruz bıraktırmak niye?Birçok meslektaşım ile konutuğumda,maalesef doktor olduklarından dolayı mutsuzlar,gelecek korkusu yaşıyorlar ve genç oldukları halde omuzları çökmüş ve derin bir umutsuzluk içindeler,hatta daha da ileri gidenler var;uzman olduğumuzda bu mesleği yapmayacağız,artık biz karşı hiçbir saygı kalmadı,başımıza ne geleceğini bilemiyoruz,seçeneklerimizde başka meslek alternatifleri var diyorlarBu durum çok acı,fiziksel olarak hssedilebilecek kadar derin bir acı veriyor,siz ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.