Kategoriler
Haberler

Kardiyoloji eğitimi: Asistanlar sekreterlik yapıyor

Türk Kardiyoloji Derneği tarafından hazırlanan “Türk Kardiyoloji Uzmanlık Eğitiminin Sorunları: 2011 Raporu”, karamsar bir tablo çizdi. Raporda, eğitim süresinin Avrupa’da 6 yıl, Türkiye’de ise 4 yıl olduğu belirtilerek, eğitim süresinin kısalığının yaratacağı aksaklıklara dikkat çekildi.

BU HABER MEDİMAGAZİN’İN KARDİYOLOGLARA YÖNELİK YAYINLANAN MEDİKARDİYOLOJİ EKİNDEN ALINMIŞTIR.

Türk Kardiyoloji Uzmanlık Eğitiminin Sorunları: 2011 Raporu’nda, Türkiye’de kardiyoloji uzmanlık eğitiminin süresinin 4 yıl olduğu belirtilerek, “Avrupa Kardiyoloji Derneği, Avrupa Uzman Hekimler Birliği ve Avrupa Kardiyoloji Seksiyonu Vakfı kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimi süresini 6 yıl olarak belirtmektedir. Bu nedenle, ülkemizde kardiyoloji uzmanlık eğitiminde öncelikle süre kısalığına bağlı ciddi eğitim yetersizliği ortaya çıkmaktadır” denildi

 Türk Kardiyoloji Derneği (TKD), “Türk Kardiyoloji Uzmanlık Eğitiminin Sorunları: 2011 Raporu” hazırladı. Raporda, Avrupa’da 6 yıl olan kardiyoloji uzmanlık eğitiminin Türkiye’de 4 yıl olarak uygulanmasının eğitimde ciddi yetersizlikler doğurduğuna dikkat çekildi. Eğitim süresinin kısalığı ve uygun ulusal çekirdek eğitim programı oluşturulamaması nedeniyle önümüzdeki yıllarda Türkiye’de kardiyoloji eğitimi alan hekimlerin Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde tanınması ve yurt içinde kalp ve damar hastalarına uluslararası standartlarda hizmet  verilmesi konularında ciddi sıkıntılar yaşanacağı bildirildi.

TKD ve Türk Kardiyoloji Yeterlilik Kurulu tarafından kardiyoloji uzmanlığı tanımı şöyle yapıldı: “İlgili mevzuata ve ulusal çekirdek eğitim programına göre kardiyoloji uzmanlık eğitimini tamamlamış, Türk Kardiyoloji Yeterlilik Kurulu Eğitim Kurumları ve Programları Değerlendirme Komisyonunca kardiyoloji uzmanlık eğitiminin yeterliliği için gerekli görülen asgari işlem miktarlarına eğitimi boyunca ulaşmış olduğunu belgeleyen, Türk Kardiyoloji Yeterlilik Kurulunun yapacağı yazılı bilgi değerlendirme sınavında ve beceri değerlendirme sınavında başarılı olarak yeterlilik belgesini almış olan, 5 yılda bir en az 100 sürekli tıp eğitimi (STE) kredilik toplantıya katılan ve/ya da 5 yılda bir yeterlilik sınavlarına girip başarılı olarak yeterlilik belgesini yenileyen, girişimsel kardiyoloji ve elektrofizyoloji-ablasyon işlemleri yapabilmek için ayrıca bu alanlarda en az 9 aylık sertifikasyon programlarını ya da 4 yarıyıllık yan dal uzmanlık eğitimini başarıyla tamamlamış olan hekimler kardiyoloji uzmanı olarak kabul edilir.”

Raporu hazırlayan Türk Kardiyoloji Yeterlilik Kurulu Genel Sekreteri Prof. Dr. Armağan Altun, kardiyoloji eğitiminin standardını yükseltmek amacıyla 2002 yılından bu yana aktif olarak çalıştıklarını söyledi.  

2005 yılından itibaren yazılı ve beceri ölçme sınavları ile uygulamaya konulan kardiyoloji uzmanlarına 5 yıl geçerliliği olan Kardiyoloji Yeterlilik Belgesi vermeye başladıklarını anlatan Altun, “Şu ana kadar 9 yazılı bilgi ölçme sınavı, 21 sözlü beceri değerlendirme sınavı yaptık. Yaklaşık 640 kardiyoloji uzmanı DEVAMINI MEDİMAGAZİN’den okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.