Kategoriler
Haberler

Mağduriyetlerin giderilmesi talep edildi

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve Yönetim Kurulu Üyeleri Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ’ı ziyaret etti. Ziyarette ayrıca Müsteşar Yardımıcısı Sayın Turan Buzgan ile Personel Genel Müdürü Sayın Güven Bektemür’de hazır bulundu.

Ziyarette sağlık çalışanlarının sorunları içeren bir rapor ile Türkiye Kamu-Sen tarafından hazırlanan Anayasa Çalıştay’ı raporu Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ’a sunuldu.

Döner Sermayelerin Emekliliğe Yansıtılması
Genel Başkanımız ziyarette sağlık çalışanlarının döner sermayelerin emekliliğe yansımasını istediklerini kaydederek “Sağlık çalışanları emekli olduklarında döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle gelirlerinin yüzde 50’den fazlasını kaybediyorlar. Bu durumun düzeltilmesini istiyoruz.” Dedi.

Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ’da bu talebin çalışanların haklı bir talebi olduğuna dikkat çekerek “Türkiye’de erken emeklilik sorunu var. Çalışan ile emeklilerin arasındaki denge sıkıntılı. Sağlık çalışanlarının bu emeklilik talebi haklı bir taleptir. Bizde çalışanlar adına bunu kamu maliyesinden talep edeceğiz. Sizde bu talebi gündemde tutun. Güçlü bir şekilde seslendirin” dedi.

Lisan Tamamlamanın Genişletilmesi

Ziyarette Genel Başkanımız tarafından sağlık çalışanlarının lisans tamamlama hakkının genişletilmesi talebi de Sayın Bakan’a iletildi. Genel Başkanımız Önder Kahveci “Lisans tamamlama üç bölümde gerçekleştirildi. Lisans tamamlamanın gerçekleştirildiği bölümlerin dışında kalan sağlık çalışanlarına da bu hakkın tanınmasını istiyoruz. Kendi bölümlerinde veya bazı bölümler altında birleştirme yapılarak bu hakkın bir an önce verilmesi talebimizdir” diye konuştu

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ise sağlık çalışanlarının eğitim seviyelerini yükseltmesinin kendisinin de arzu ettiğini de kaydederek bu konuda çalışma yapacaklarını kaydetti.

Hizmetlilerin Memur Yapılması

Görüşmede Genel Başkanımız Önder Kahveci, Sağlık Bakanlığı’nda 23 Bin hizmetlinin görev yaptığını kaydederek “hizmetli kadrosunda bulanan 23 bin arkadaşımız hizmetli olarak çalışmıyor. O işleri taşeron firma elemanları yapıyor. Bu arkadaşlarımızın yaptıkları işlerinin karşılığı olan memur kadrolarına atanmalarını istiyoruz. Üniversite mezunu olanlar bile var. Eğitimlerine uygun kadrolarda istihdam edilmelerini istiyoruz. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı bunu gerçekleştirerek tüm hizmetlileri memur kadrosuna aldı. Bunu Sağlık Bakanlığı’nın da yapmasını bekliyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ise bu konuda görüşmede Maliye Bakanlığı ile görüşülmesi için talimat vererek “Maliye Bakanlığı ile görüşülsün bu konu. Bizde hizmetlilerimizin durumları ile ilgili bir çalışma yapalım. Kanuna mı gerek var, başka bir düzenleme ile çözülüyor mu bunu değerlendirelim” şeklinde konuştu.

Araştırmacı Kadrosuna Atananların Durumu

Genel Başkanımız ziyarette ayrıca araştırmacı kadrosuna atananların mağdur edildiklerini belirterek “Teşkilat yasasının değişmesi ile birlikte araştırmacı kadrosuna atanan Şube Müdürü, Hastane Müdürü ve Hastane Müdür yardımcıları ekonomik kayba uğrayarak mağdur edildiler. Bu görevlerde bulunanlarda mevcut kadroları üstlerinde kalsaydı böyle bir sorun olmayacaktı. Milli Eğitim ve Tarım Bakanlığı’nda bu durum böyle gerçekleşti. Fakat bizde kadroları ellerinden alınarak mağdur edildiler” dedi.

Konu ile ilgileneceklerini kaydeden Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ise “Diğer Bakanlıklarda ne ise bizde de aynısı olacak. Mağduriyeti gidereceğiz. Bunun için bir kanun maddesi yazılması lazım. Mağduriyetin giderilmesi için çalışma yapılacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.