Kategoriler
Duyurular Haberler

1.Uluslararası Diyarbakır SağlıkTurizmi Kongresi

Diyarbakır – Batman – Muş – Bingöl -Bitlis-Elazığ-Mardin-Urfa-Malatya-Adıyaman

I. ULUSLAR ARASI DİYARBAKIR SAĞLIK TURİZMİ KONGRESİ

www.orsakon.org  

Diyarbakır ve Bölge Kentleri Sağlık Turizminde “Biz de varız” Diyor

11-13 Mayıs – Dedeman Oteli

· 11-13 Mayıs 2012 tarihleri arasında Diyarbakır’da uluslararası katılımlı I. Diyarbakır Sağlık Turizmi Kongresi düzenleniyor.

· Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, İsviçre, Fransa, Rusya, İran, Kuveyt, Suudi Arabistan gibi çeşitli ülkelerden konuşmacılar bölgesel işbirliği ve yatırım konularını ele alacak.

Diyarbakır’da yapılacak olan I. Uluslararası Diyarbakır Sağlık Turizmi Kongresine Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Birliği, D-8 Ülkeleri, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Ülkeleri ve Ortadoğu gibi yurtdışından üst düzey katılımcıların yanı sıra başta Diyarbakır olmak üzere bölgenin Milletvekilleri, Kamu Kurumları, Ticaret ve Sanayi Odaları, Belediyeler, çeşitli hastane ve sağlık kuruluşları ve pek çok sivil toplum kuruluşunun katılımı beklenmektedir. 

Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, İsviçre, Fransa, Rusya, İran, Kuveyt, Suudi Arabistan gibi çeşitli ülkelerden konuşmacı ve misafirlerin katılacağı kongreye yurtiçinden de bölgenin bakanları ve milletvekilleri davet edilmiş bulunuyor. 

Kongre programında “Diyarbakır ve Bölge Sağlık Turizmi Potansiyelinin Geliştirilmesinde Siyaset Kurumunun Görev ve Sorumlulukları” başlıklı bir genel oturum konarak bu oturumda çeşitli partilerden bölge milletvekillerinin sağlık turizmi konusunu ele alarak parti farkı gözetmeksizin bölge yararına gayret göstermeleri beklenmekte. 

“Diyarbakır ve Bölge Sağlık Turizminin Geliştirilmesinde İşbirliği ve Yatırımlar” başlıklı bir başka oturumda da iş dünyası temsilcileri bölgede sağlık turizminde istihdam yaratma ve yatırım işbirliği konularını ele alacaklar. 

Konuya ilişkin olarak Ortadoğu Sağlık Turizmi Konseyi Genel Başkanı Op. Dr. Esin TAN bu kongreyle özellikle Ortadoğu Ülkelerinden Diyarbakır başta olmak üzere bölgeye hasta akışının sağlanarak bölgesel ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmayı ve Diyarbakır ve bölge şehirlerinin sağlık turizmi alanında uluslar arası tanınırlığının artırılması ve marka haline gelmesi için ilk büyük adımı atmayı hedeflediklerini belirtti. 

Dr. TAN kongre sonucunda bölgenin sağlık turizmi internet portalının yapılacağını ve Diyarbakır sağlık turizmi modelinin geliştirileceğini açıkladı.

***

Konuya ilişkin ayrıntılı bilgi için: 

Sinan AKBALIK – ORSAKON Diyarbakır Şube Başkanı. Tel 0506-315 30 82 Hüseyin GAZİOĞLU – ORSAKON Genel Başkan Yardımcısı. Tel 0553-260 75 82 

           www.orsakon.org

           info@orsakon.org

           orsakon@hotmail.com

“1.Uluslararası Diyarbakır SağlıkTurizmi Kongresi” için bir yanıt

Güzel bir çalışma. Türkiye’nin doğusuda bu ülkenin bir parçası. Bu zamana kadar kimse doğuya da açılalım diye düşünmedi. Sağlık turizmi adına ortaya çıkan bu derneklerin hepsi rant paylaşımı derdindeler. Herhalde doğuda pek rant bulamadılar. Ama ORSAKON bu açıdan risk alarak bu adımı attı, Türkiyenin doğusunu gündeme taşıdı. Tebrik ediyorum ORSAKON’lu arkadaşları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.