Kategoriler
Haberler

Beyin cerrahisi asistanları az çalışmaya karşı

Haftalık çalışma süresi 80 saat ile sınırlandırılan beyin cerrahisi asistanları, çalışma saatlerinin sınırlandırılmasının eğitimlerini olumsuz etkileyeceğini düşünüyor. 

Beyin cerrahisi asistanları, Mezuniyet Sonrası Eğitim Akreditasyon Konseyi’nin ortaya koyduğu yeni çalışma saati kısıtlamalarına şiddetle karşı çıkıyor. Asistanlar, uzmanlık alanlarında diğer uzmanlık alanlarına benzer şekilde çalışma saati kısıtlaması yapılmaması gerektiğine inanıyorlar. 

Yapılan bir anketin sonuçlarına göre asistanların yüzde 72’si, Temmuz 2011 tarihinde devreye giren yeni çalışma saati uygulamalarının eğitimlerini olumsuz yönde etkileyeceğini belirtirken, katılımcıların yüzde 36’sı haftada 80 saatlik çalışma sınırlamasını çiğnediklerini ifade etti. 

Söz konusu anketin sonuçları “Neurosurgery” dergisinin Aralık 2011 sayısında yayımlandı. Anketin Amerika Birleşik Devletleri ve Porto Riko’da bulunan beyin cerrahisi eğitimi veren 101 kuruma gönderildiği ve beyin cerrahisi asistanlarının yaklaşık yüzde 34 (377 kişi)’ü tarafından yanıtlandığı kaydedildi. 

Doktorların çalışma saatlerinin kısıtlanmasının, 2003 yılında tıbbi hatalar ve uzun çalışma süreleri sonrasında asistan yorgunluğu nedeniyle ortaya çıkan kazaları azaltmak amacıyla uygulamaya konulduğu biliniyor. 2008 yılında çalışma saatlerinde yeni bir güncelleme daha yapılarak, asistan çalışma sürelerini optimize ederek hasta güvenliğini arttırmaya yönelik girişim hayata geçirilmişti. 

Hastaların üst düzey bakıma ihtiyacı var. 

Yeni uygulama çerçevesinde, birinci yıl asistanının vardiya süresi 16 saat ile sınırlandırıldı. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 83’ünün, söz konusu yeni kuraldan hoşnut kalmadıkları saptandı ve bu durumun önceki anketlerde de dile getirildiğine dikkat çekildi. 

Çalışma süresi kısıtlamalarına karşı çıkılmasının altında, beyin cerrahisi hastalarının karmaşık ve üst düzey bakıma ihtiyaç duymalarının bulunduğu belirtildi. Beyin cerrahisi hastalarının genellikle tedavi süreçlerinin ve cerrahilerinin uzun sürdüğü ifade edildi. Bunda, hastaya verilen hizmetin sürekliliğinin sağlanması konusundaki endişelerin de rol oynadığı belirtildi. 

Ayrıca, beyin cerrahisi asistanlarının çoğunun, kritik durumda olan çok sayıda hastayla ilgilenmek zorunda kaldıkları ve karmaşık vakaları başından sonuna kadar takip ederek öğrenebilecekleri belirtilirken, çalışma saati kısıtlamalarının buna engel teşkil ettiği vurgulandı. 

Kaynak: www.medscape.com/medscapetoday 

Doç. Dr. Çağatay BARUT-MEDİMAGAZİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.