Kategoriler
Haberler

Bir asistanın istifa hikayesi

Türkiye’nin en büyük çocuk hastanesi Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis’te uzmanlık eğitimini sürdüren bir erkek asistanın istifa ettiği öğrenildi. Asistanın asistan arkadaşları ile birlikte sorunlarını görüşmek amacıyla Hastane Başhekimi Prof.Dr. Nurettin Ünal ile görüşmek istediği de öğrenildi. İstifa eden asistanın arkadaşlarına, “Bu sistemle çalışmamız mümkün değildir. Mesleğimizi hakkıyla icra edemiyoruz. Çocuk Hastanesi acil servisinde çalışan asistan doktorların hepsi hastaya iğneyi kendi yapıyor, serumu da kendi takıyor. Öğrenmek amacıyla bunları bir süre yapabiliriz. Ama bu görev hemşire arkadaşların. Ama hastanede bu bir gelenek. Kimse yönetimi bundan vazgeçiremiyor” dediği ifade edildi. İstifa eden doktorun, MR, tomografi gibi gereksiz tetkik yaptırmak istemediği de öğrenildi. Asistanın uzmanlığını almasına kısa süre kaldığı belirtildi. Birkaç yıl önce de yine Çocuk Hastanesi cerrahi bölümde çalışan bir asistan yoğun nöbet şartları nedeniyle fenalaşıp Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Acil Servisi’ne kaldırılmıştı. 

YORUM… 

Hastanelerin en yoğun çalışan meslek grubunun başında asistanların yer aldığı söyleyebiliriz. Asistanların geleceği ne yazık ki şeflerinin iki dudağının arasında. Bir çok asistanın çalışma şartlarının çok ağır olduğu, işin büyük bir bölümünü üstlendiğini ve baskı gördüklerini söyleyebiliriz. Türkiye’de asistanlara en yüksek döner sermaye ek ödemesini Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi ödüyor. Ancak asistanların sorunları bitmiyor. Yoğun iş temposu, stres altında çalışan asistanların aldıkları eğitimde de büyük sıkıntılar yaşanıyor. 

Cerrahi branşları düşünürsek, özellikli ameliyatları yapan bir çok cerrah, ameliyat yöntemini asistanlara anlatmaktan kaçınıyor. Asistanların başarılarının nasıl ölçüldüğü ise bir muamma. Burada en büyük iş Sağlık Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumu’na düşüyor. Tabi ki sağlık çalışanlarının bu kadar çok ve büyük sıkıntılarından onlara sıra gelirse… 

ASİSTAN DOKTOR CANINA KIYDI- 13.05.2011 08:05:29 

İstanbul Kartal da Asistan Doktor İlyas Güleç, evinde ölü bulundu. Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Araştırma Hastanesi nden 2 gün önce ayrılan ve bir başka hastanede göreve başlayan doktor Güleç in ölüm nedeni araştırılıyor.

Kaynak : Medyasaglik.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.