Kategoriler
Haberler Kültür

Diş hekimliği asistanı el kitabı

Yazan: M.Murat Gözübüyük

Diş Hekimi

***-Diş Hekimi Asistanı mesleğini tanımlar mısınız.

Bundan 20 yıl kadar önce Türkiye’de bu meslek tanınmıyordu. Diş Hekimleri  hastaları başında yalnız çalışmakta idiler. Sekreterler kapıya ve telefona bakmaktaydı. Son 20 yıl içinde Diş Hekimliği ülkemizde çok gelişti. Sevinerek belirtmeliyim ki artık Türk Diş Hekimliği,  gelişmiş tüm ülkelerle yarışabilecek bir standarta ulaşmıştır. Her geçen gün birbirinden güzel, hijyenik, donanımlı muayenehaneler ve klinikler açılmakta. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin standartlarında çalışmalar yapılmakta, uluslararası mesleki dergilerdeki Türk Hekimlerinin raporları ,  yaptıkları çalışmalar yankılar uyandırmaktadır. Diş Hekimliği ile birlikte Diş Hekimi Asistanlığı mesleği de hak ettiği önemi kazanmıştır ,  ve ne mutlu ki bazı üniversitelerde okulları da  açılmıştır .

Diş Hekimi Asistanı, Diş Hekiminin hastalarına tamamen konsantre olması ve onların tedavileri ile  rahatça ilgilenebilmesi için, muayenehane ve kliniklerde yapılması gereken diğer bütün işleri üstlenen yardımcı personeldir.

Diş Hekimi Asistanları muayenehanelerin ve kliniklerin bel kemiğidirler. Hem çok iyi bir yönetici sekreter olmaları gerekir, hem de bilgili becerikli iyi bir hastabakıcı nitelikleri taşımalıdırlar.

***-Kitap yazmaya nasıl karar verdiniz?

Muayenehanemde her yeni başlayan Asistana, teke tek eğitim vermek zorunda kalıyordum, çünkü bu meslek konusunda hiç bir fikirleri yoktu. Diş Hekimliğini tanıtmak, diş anatomi ve fizyolojisini anlatmak, bilmeleri gereken 200 civarında latince kelimeleri öğretmek ,  anamnez alma, diş şeması işlemeyi göstermek, aletleri, malzemeleri tanıtmak, dezenfeksiyon sterilizasyon nedir, muayenehane hijyeninde dikkat edilecek hususlar nelerdir, hijyen planı nasıl yapılır, bütün bunları göstermek ve ayrıca da hasta nasıl karşılanır, telefonda konuşmanın incelikleri nelerdir, bir asistan nasıl davranmalıdır, fatura nasıl yazılır ,defter nasıl tutulur, işte bütün bunlar bu değerli asistanlarımızın görevleridir ve bu görev ciddi bir eğitim gerektirmektedir. Bu konuda ülkemizde yazılmış hiç bir kitap olmaması dikkatimi çekti ve bir başlangıç yapmaya karar verdim. Bir senelik bir çalışmanın sonunda ortaya çıktı ve ilk kitabı yazdığım için çok mutluyum.

***-Asistan bu el kitabından nasıl faydalanacak?

Evet sert ciltli bir kitap olmamasına ve çok kalın ve fazla ayrıntıya giren bir kitap olmamasına özen gösterdim. Sıkmamalı, korkutmamalı ve okurken anlaşılması kolay olmalı diye düşündüm. Ne de olsa bu kızlarımız tıp eğitimi alt yapısına sahip değiller, normal lise mezunları .Onların her daim ellerinde çantalarında, evlerinde olmalı ve sık sık göz atma fırsatı bulabilmeliler.

İlk üç bölümde giyimi, kıyafeti, hastalarla ilişkileri, randevu verme, telefonda konuşma gibi konular işlenmekte daha sonra mesleki bilgiler ve her bir tedavi için yapılması gereken hazırlıklar anlatılmakta. Sonunda Asistanların hakları, sigortaları ve  emekliliklerinden bahsedilmekte ve yabancı terimler sözlüğü ile kitap son bulmaktadır.

Kitap Quintessence yayınevinden çıktı. İnternette www.quintessence.com.tr sayfasına girerek Türkçe kitaplar kısmını tıklayarak buradan kitabı ısmarlayabilirler. Ayrıca tıp kitabevlerinden de satın almaları mümkündür .Dileğim tüm meslektaşlarımın her bir asistanlarına birer kitap hediye etmeleridir .Kısa zamanda sonuç alacaklarına inanıyorum.

Kaynak : Kaynak: Medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.