Kategoriler
Haberler Şiddet

Doktoru bir SATIRLA doğramadıkları kalmıştı (!)

Aile hekimleri risk altında çalışmaktalar. Görevi başında saldırıya uğrayan aile hekimi haberi duymadığımız gün geçmiyor.  Sadece psikolojik taciz şeklinde olan bu saldırılar son zamanlarda bıçaklı satırlı saldırılara dönüşmüştür.

 Artık sıradan bir olay haline gelen bu tür saldırılara karşı da ne yazık ki yetkili mercilerce ısrarla önlem alınmamakta ve hekimler kendi kaderlerine terk edilmektedirler. Artık bu saldırılar tolera edilebilir noktanın ötesine geçmiştir. Birilerinin canı yanmadan acilen önlem alınması noktasına gelmiştir. 

Aile hekimliği sistemindeki koruyucu hekimlik uygulaması da bu tür tehlikeler için zemin hazırlar bir anlayıştadır. Gebeliğini bildirmeyen, aşısına gelmeyen, bebeğini getirmeyen kişilerin hesabı aile hekimlerinden sorulmakta hatta bu durumlar aile hekiminin maaşından kesinti olarak yansıtılmaktadır. Üzerinde bu yönde baskılar olan aile hekimleri kişinin isteği dışında olsa bile bu hizmetleri gerçekleştirebilmek için aşırı çaba harcamaktadırlar. Oysa ısrarla hizmet almamakta direnen şahısların sorumluluğu aile hekimlerine yıkılmamalıdır. Şu anki uygulama hakkaniyetli değildir. Bir an önce bu konuda düzenleme yapılmalıdır.

Aile hekiminin sorumluluğu hizmet almayı talep eden, istekli olan vatandaşlara hizmet sunumunu gerçekleştirmesiyle sınırlı olmalıdır… Bugün yine bir Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanı arkadaşımızın başına gelen olayı ,kendi dilinden paylaşıyoruz. Yorum sizlerin.

“Selam dostlarım,
Aslında Aile hekimi-duyarlı-vefalı yol arkadaşlarım demek daha doğru olur sanırım…
Düne kadar; şu aksilikler uzmanı-Murphy’dendir diye yarı şaka yarı ciddi yaşadığım olayları, bu sefer ciddi trajik bir saldırı ile tamamladım.
Umarım son olur… Hani Aile hekiminin çilesi bitmez ya, Şamar oğlanıdır, her acıya dayanıklıdır ya;
maalesef bu meslek bizi bu konuda bayağı törpülemiş de geciken sadece farkındalığımız olmuş.

Aslında hepimizin başına gelen-gelmiş ; belki sıradan bu saldırıyı fazla uzatmamak lazım ama sesimizi hepimizin adına duyurmak adına ,
kısaca olayı özetlemek istiyorum:

08.02.2012 tarihli mobil görevim sırasında, 
daha evvel de Alkolik-kocasının şiddetinden KADIN SIĞINMA EVİNE yerleşen ve orda AŞI HİZMETİgötürdüğüm ailenin; 6 aylık bebeğinin aşılarını yapmak üzere ,
yine tüm ısrarlı davetime rağmen gelmeyince EVİNE GİTME CESARETİNDE bulunarak ebe hanımla evine gittik. Evin bahçesinde, hal ve hareketleri ile sarhoş olduğu belli olan ALKOLİK BABA , geldiğimizi görünce bize yöneldi.
Ebe hanım aşı çantasını alıp eve giderken ben araçtan henüz inmemiştim: Önce aracımın kapısını 2 defa açıp tartaklayarak, daha sonra kapıyı kilitlememe sinirlenerek; öfkeyle HAKARET EDİP- ÇİRKİN KÜFÜRLER söylemeye başladı. Arabamın kapısını açamayınca, bu sefer ELİNE KOCAMAN BİR SATIRalarak(belki elindeydi ben geç farkettim; bilemiyorum) hızla ebe hanıma doğru gitmeye başlayınca,
ben de dışarı fırlayarak bu sefer görev arkadaşımı kollamak üzere yanına koşuverdim….gerisini tahmin edersiniz…

Tamamiyle şuursuzca ,öfkeyle bağırarak , tehdit ederek ve elindeki SATIRI sallayarak korku ve dehşet saçan bu PSİKOPAT şahıstan ,sanırım büyük bir GÜÇ korudu bizi… O GÜÇ , kutsal mesleğimizin kazandırdığı DUA’lar olsa gerek sanırım…
Çok şükür ki, bir çizik bile almadan ,bugün sabahtan beri beni yalnız bırakmayan sevgili dostlarımın arasındayım yine…

Ayrıca, halen olayın şokundan olsa gerek;
titreyerek ve düşük cümleler kurarak ,olayı ancak bu kadar toparlayabildim, bağışlamanız dileğiyle…

İyi ki varsınız, çook teşekkür ederim….

Dr.Tuna İNAM

Karakavak ASM – MALATYA”

Kaynak : Aile Hekimleri.net sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.