Kategoriler
Duyurular Haberler Şiddet

Gazi Tıp Olayı! Son Dakika… Son Dakika… Son Dakika… Önemli !

Arkadaşlar el birliği ile üzerine gittiğimiz, şiddet olayına karşı yarattığımız kamuoyu hepimizin başarısıdır, bunu lütfen unutmayın (!) “Hep beraber 300 bin kişiye ulaştık!”

Bu bağlamda, Gazi Üniversitesindeki hekim arkadaşımızın arkasında Türkiye’nin tüm hekimlerinin olduğunu, şiddeti gösteren şahsa bir kez daha göstermiş olduk, bunu da kendisine hatırlatırız. 

Hatırlanacağı üzere asistanhekim.org üzerinden, Sayın Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Prof.Dr. Recep AKDAĞ’a bir çağrı yapmış ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yaşanan ve “hastane müdürü tokatıyla” gerçekleşen şiddet olayı için hekim arkadaşımıza destek olmasını istediğimizi belirtmiştik. Bu akşam saatlerinde T.C. Sağlık Bakanlığı Basın Müşavirliği’nden asistanhekim.org’a aşağıdaki açıklama gönderilmiş ve Sayın Bakan’ın konuyu bizzat takip edeceği bildirilmiştir.

Kendisine gösterdiği hassasiyet için teşekkür ediyor, bu vesile ile hekime ve sağlık çalışanına karşı şiddet konusunda daha caydırıcı kanunların çıkarılmasını arzu ettiğimizi belirtiyoruz.

BASIN AÇIKLAMASI 

Tek amacı, sağlığın korunup geliştirilmesi olan ve yaşam hakkının kutsallığını savunan bir mesleğin mensupları olan sağlık çalışanlarına uygulanan her türlü şiddeti hiçbir gerekçe haklı gösteremez. 

Sayın Bakanımız Prof. Dr. Recep AKDAĞ hangi konumda ve kurumda olursa olsun hekimlerimize, asistan hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza yapılan bütün şiddet girişimlerine hiçbir zaman sessiz kalmamış ve her vesile ile tepkisini dile getirmiştir. 

Gazi Üniversitesi’nde yaşanan olayla ilgili de Sayın Bakanımız Üniversite Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan’ı arayarak konu hakkında bilgi almıştır. Üniversite Rektörü Bakanımıza hadise ilgili soruşturma başlatıldığını ve gereken hassasiyetin gösterileceğini beyan etmiştir.  

Konunun idari ve hukuki süreci Sayın Bakanımız tarafından da dikkatle izlenecek ve herhangi bir sağlık çalışanımızın mağdur olmasına elbette ki izin verilmeyecektir. 

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

 

“Gazi Tıp Olayı! Son Dakika… Son Dakika… Son Dakika… Önemli !” için 3 yanıt

Sağlık Çalışanlarına şiddet gün geçtikçe artmakta ve bu durum ciddi anlamda hepimizin canını sıkmaktadır. Şiddetin hiçbir türevini kabul etmediğimizi ve etmeyeceğimizi bir kez daha açık yüreklilikle ifade ederiz.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz Cuma günü “iddialara ve bize iletilenlere” göre, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde üzücü bir olay meydana gelmiştir. Sağlık Çalışanları ve Kamuoyu da olayın bizzat takipçisi olmuştur. Bu bağlamda yüzlerce yorum ve email tarafımıza ulaşmıştır.

Tarafımıza ulaşan bazı yorumlar ve emailler şiddet uyguladığı iddia edilen kişinin, şiddet uygulamadığı ve olayın asistanhekim.org ‘a ulaştığı gibi olmadığı yönündedir.

Hak ve adalet asistanhekim.org’un en vazgeçilmez ve temel unsurudur!

Bu bağlamda, eğer gerçekten bizlerle paylaşmak istediğiniz birşey varsa, genel ahlak ve görgü kuralları çerçevesinde lütfen bunu bize iletin. Biz de tarafsızlık anlayışımız gereği bunu kamuoyu ile paylaşalım.

ACİLEN CEVABINIZI BEKLİYORUZ !

Saygılarımızla

email adresimiz : asistanhekim@gmail.com

http://162.243.133.185/2012/02/acik-mektup-cok-onemli/

Gazi Üniversitesi’nde 10 Şubat 2012 Cuma günü yaşanan şiddet olayı, hekime yönelik şiddete yeni bir boyut kazandırmıştır. Acil serviste görevi başında bulunan asistan arkadaşımıza, hastanenin güvenliği ve düzeninden sorumlu kişi olan Hastane Müdür Vekili Arif Sezgin tarafından sözlü ve fiziki saldırıda bulunulmuştur.

Sağlık çalışanlarının hasta ve hasta yakınlarınca şiddete maruz kaldığı onlarca talihsiz örnek hafızalarımızda tazeliğini korurken, işinin bir parçası da sağlıkçıların güvenliğini sağlamak olan Arif Sezgin’in bu zorbalığını kabul etmek hiçbir şekilde mümkün değildir. Daha vahim olan bir durum da, tüm Türkiye’den hekim arkadaşlarımızın ciddi tepkisine neden olan bu olay sonrası Arif Sezgin’in hastane müdür vekilliği yapmaya devam etmesidir.

Yapılması gereken açıktır.

Gazi Üniversitesi Müdür Vekili Arif Sezgin derhal görevden alınmalıdır.

Bir an önce, Gazi Üniversitesi Rektörü, Dekanı ve Başhekimi, meslektaşlarına uygulanan bu şiddete göz yummayacaklarını ve Arif Sezgin’i görevden aldıklarını açıklamalıdır. Aksi durumda Ankara’nın tüm hekimleri şiddete maruz kalan arkadaşlarına sahip çıkacaklardır.

Buradan duyuruyoruz.

21 Şubat 2012 Salı günü saat 12.30’da şiddete tepkimizi ifade etmek, hekimlerin yalnız olmadığını göstermek için Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi bahçesinde buluşuyoruz.

Hekime yönelik şiddete göz yumulmasına, bu yaşanan olayın geçiştirilmesine izin vermeyeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ankara Tabip Odası

Yönetim Kurulu

.

salı günü saat 12:30 da gazi tıp fakültesi acil polikliniği önünde basın açıklaması yapalacaktır . hekim ve sağlık çalışanlarına şiddete son tüm hekim ve sağlık çalışanları davetlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.