Kategoriler
Haberler

Genç doktorlar potansiyellerini kullanamıyor

Haber Kaynağı : Medimagazin / Çağatay Barut

İngiltere’de yapılan bir ankette, doktorların çoğu “her zaman değerli hissetmediklerini” ve “şefleri tarafından yeterince değerli görülmediklerini” dile getirdi.

BMJ Quality and Safety’de yayımlanan bölgesel bir anketin sonuçlarına göre, İngiliz Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) kapsamında hizmet vermekte olan genç doktorlar, sağlık hizmetlerini geliştirebilecek hazırlığa ve donanıma sahipler, ancak kendilerini değerli ya da talep edilen olarak hissetmiyorlar. 

İnternet üzerinden yapılan ankette, ülkenin güney merkez bölgesinde eğitim almakta olan 3 bin 766 doktora sorular gönderildi. Anket, doktorların çalışma hayatındaki rolleri ve gelecekleri hakkında soruları içerirken, ankete katılım oranının yüzde 40 civarında olduğu ve yaklaşık bin 500 civarında doktorun anketi yanıtladığı ifade edildi. 

Anketi cevaplayanların yüzde 89’unun, çalıştıkları kurumdaki ekibin bir parçası olduklarına çok ciddi derecede inandıkları saptandı. Benzer oranda da, etkin liderler olmaları gerektiğini düşündükleri saptandı. Anketi cevaplayanların yüzde 91’i hizmetleri geliştirmek için fikirleri olduğunu beyan ederken, bunların ancak yüzde 10.7’si fikirlerini hayata geçirebildiğini belirtti. 

Anketi cevaplayan doktorların yüzde 44’ü fikirlerini hayata geçirmeye çalıştıklarını, ancak bunda başarılı olamadıklarını ya da bunu nasıl başaracaklarından emin olmadıklarını ifade etti. Kendilerinin doktor olarak değerini ifade etmeleri istenen soruya yanıt olarak katılımcıların yüzde 84’ü her zaman değerli hissetmediklerini ya da bazen değerli hissettiklerini söylediler. Doktorların yüzde 78’den fazlası şefleri tarafından yeterince değerli görülmediklerini belirtirken, yüzde 77’si kurumları tarafından da değerli görülmediklerini dile getirdi. Katılımcıların 579’u, NHS tarafından değerli görülmediklerini vurguladı. 

Ankete katılan doktorların dörtte üçü kendilerinden kıdemli olmayan meslektaşlarının kendilerine fazlasıyla değer verdiğini ifade ederken, kıdemli meslektaşlarının kendilerine kıdemli olmayan meslektaşları kadar değer vermediklerine dikkat çektiler. 

Anketi gerçekleştirenlere göre genç doktorlar, NHS çerçevesindeki yeni rollerine adapte oluyorlar ancak, fark yaratabilmek için potansiyellerinin farkında değiller. 

Kaynak: www.medicalnewstoday.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.