Kategoriler
Haberler

Hastanelerde Kırmızı kaşe-Yeşil kaşe kavgası başlayacak

Hastanelerde Kırmızı kaşe-Yeşil kaşe kavgası başlayacak

Acilden giriş yapan hastalar doktorun ikinci bir kaşe vurup acil diye yazmaması durumunda eczaneden ilaç alırken, katılım payı ödemek zorunda kalacak. Acilden giriş yapan hastalar katılım payı ödemediği için kaşesiz reçeteler, hastaları eczacı ve acil doktoru ile karşı karşıya getirecek

Nihal Işık– Sosyal Güvenlik Kurumu (SGk) tarafından 1 Şubat’ta yayınlanan tebliğ gereği acil doktorları, kamu ve özel hastanelerin acil servislerine başvuran hastaların durumunu ‘acil’ görmediği takdirde, bu hastalar katılım payı ödemek zorunda kalacak. Acil olmayan hastalar, sisteme ‘yeşil alan’ koduyla kodlanacak. Bu hastalar 2. ve 3. basamak kamu hastanelerinde 8, özel hastanelerde ise 15 TL katılım payı ödeyecekler. Acil olan hastaların reçetelerine kırmızı renkli acil kaşesi vurulacak. Uygulamanın ardından çok yoğun başvurunun olduğu Karşıyaka Devlet Hastanesi’nin acil servisine başvuruların azaldığı belirtildi. Daha önce kamu ve özel hastanelerin acil servislerine başvuran hastalardan katılım payı alınmıyordu.

1 Şubat itiberiyle başlayan yeni dönemde acil servislerin yoğunluğunu azaltmak, acil servise gereksiz başvuruların azaltılması amacıyla hayata geçirilen uygulamada acil servisten giriş yaptırıp, doktor tarafından acil durumu olmadığına karar verilen hastalardan da artık katılım payı alınacak. Yeni uygulamadan herkesin haberi olmaması nedeniyle acil servis ve eczanelerde sıkıntılar yaşanırken, İzmir Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Yılmaz Topcuk, uygulamanın 1 Şubat itibariyle başladığını, Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nan hangi durumlarda hastanın acil sayılacağı konusunda geçtiğimiz günlerde bir genel yayınladığını söyledi.

Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) değişiklik yapılmasına dayanan tebliğ ile acil servislerde ‘Yeşil Alan Uygulaması’ kapsamında değerlendirilen sağlık hizmetleri için katılım payı alınması hükme bağlandı. Bu kapsamda ‘Yeşil Alan Muayenesi’ denildiğinde; her ne boyutta olursa olsun travma vakaları, acil servis başvuruları sonrası hastaneye yatışı yapılan vakalar, tıbbi müdahale uygulanan vakalar, müşahede altına alınan vakalar, başka bir sağlık hizmet sunucusuna sevk edilen ya da başka bir sağlık hizmet sunucusundan sevkli gelen vakalar dışında kalan, yeşil renk kodu adı altında tanımlanmış sağlık hizmetlerinin anlaşılması gerekiyor. Acil servislere başvuran tüm hastaların ilk müracaatta acil hasta olarak değerlendirilerek acil servislere kabul edilmesi ve buna göre işlem yapılması esas. Ancak yapılan muayenesi sonucunda hekim değerlendirmesine göre yeşil alan muayenesi kapsamına girdiği belirlenen hastalar için yeşil alan muayenesi kodlama işleminin yapılması gerekiyor. Bu kodlama işlemi, hastanın acil servisteki işlemleri tamamlandıktan sonra yapılacak.

Kırmızı kaşe şart

Konu ile ilgili açıklama yapan 3. Bölge İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, 1 Şubat 2012 tarihinden bu yana uygulanan yeşil alan muayenesinin yaratacağı sıkıntıların henüz fark edilemediğini belirtti. Sayılkan, acillerde alınan barkodun üzerinde artık acil yazmasının bir önemi kalmadığının, doktorun ayrıca acil kriterlerine uyan vakalar için kırmızı bir kaşe vurup, ikinci defa barkoda yazması gerektiğini söyledi. Ecz. Sayılkan sözlerine şöyle devam etti: “Eğer hasta acil vaka kriterlerine uygun değilse, acilden giriş bile yapsa, yeşil alan diye kodlanıyor. Hasta acilden giriş yaptığı için ücretsiz sandığı muayenin ücreti ile eczanaye gittiğinde karşılaşıyor. Bu durum, 5 TL muayene ücretini tahsis etmesi ile görevlendirilen eczaneler için tehlikeli. Hasta önce ‘ben eczanede mi muayene oldum size para ödeyeceğim’ diyerek, önce eczacı ile tartışacak. Ardından doktorun yanına gidip, ‘benim durumum acil, acilden giriş yaptım sen bana nasıl olur da acil kaşesi vurmazsın’ diyerek doktor ile tartışacak.”

Eczacı devletin tahsilatçısı olmamalı

Bu uygulamaların birilerinin sadece masa başında oturup yayımladığını, işin sonunda eczacı ve doktorun ne kadar zor durumda bırakılacağının düşünülmediğini söyleyen Ecz. Tuncay Sayılkan, “Bizler eczacılık fakültesini katılım paylarını, muayene ücretlerini hastalardan tahsis etmek için okumadık. Öğrenciliğimiz sırasında biri bana devlet adına tahsilatta yapacaksınız deseydi, inanmazdım. Bize yakışmayan, onur kırıcı bir noktaya geldik. 2015’e kadar yapılan sözleşme ile de bu tahsilatçılığa malesef 3,5 yıl devam edeceğiz” dedi.

Haber linki
http://www.haberekspres.com.tr/hastanelerde-kirmizi-kase-yesil-kase-kavgasi-baslayacak.htm

“Hastanelerde Kırmızı kaşe-Yeşil kaşe kavgası başlayacak” için bir yanıt

bu kaşeler pütürge devlet hastanesınde bulunmamakta acaba malat pütürge devlet hastanesı neden bu uygulamayı yapmıyor ve acile giden hastalar ücret ödemekte bu bir suctur neden kimse ilgilenmıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.