Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları

Kadın hekimim, çocuğumun hakkını yemeyin!

 

Ben asistanlığımın 3. yılında gerçektende istemeden (hiçbir korunma yöntemininde % 100 garanti vermediğini tüm doktorlar bilir.) hamile kaldım. Bu durumda nöbet olarak asistan arkadaşlarımı pek etkilemedi.Kıdemli olduğum içinde işyükünüde çok etkilemedi. Hocama 5 aylık olana kadar söyleyemedim.Hocam duymasın diye klinikte kimseyle paylaşamadım. Hamile olan bayanlar bunun nasıl zor bir durum olduğunu anlarlar.36. haftaya kadar çalıştım. Ücretsiz izin almayı düşünmedim bile. Süt izninin lafını etmedim. Bunlar benden çok çocuğumun hakkıydı sadece ona bu hakkı veremediğim için üzgünüm.

Bu ülkenin bir gerçeği var. Asistanlık yoğun, nöbetler çok ve ağır geçmekte. Gerçekten klinikte biri hamile kalınca diğer kişilerin yükü artmakta. Bunun suçlusu hamile kalan kişiye yüklenemez. Bu sistemin bir suçudur. Bu durumu gerçekten suistimal eden kişiler var. Hem uzman olurum hemde asistalığımı kestirmeden yaparım diye düşünen kişiler. Buda hoş olmayan bir durum ama gerçekten çocuk sahibi olmak isteyen yada yanlışlıkla hamile kalanlar olabilir. Bu durumu genellememek lazım.

Başka bir durum varki annelik gerçekten zor bir iş. En az 1 yıl sürecek uykusuz geceler, sabah asistan olarak çalışıp akşam eve yorgun gidim birde çocuk mesaisi yapmak sabaha kadar gerçekten çekilir işkence değil. Bin parçaya bölünmüş bir zihinle asistanlık yapmak konsantre olmak çok zor. Buradan asistan arkadaşlarıma asistanken kesinlikle çocuk sahibi olmayı hem kendiniz hem çocuğunuz açısından tavsiye etmem. Ben eğitim açısından belli bir temeli almıştım yine eksiklikler kaldı ama eğitimimi çok etkilemedi. Yolun başındaki birini ise çok kötü etkileyebilir. Yani nöbet tutmamak, izin yapmak, çömezliği rahat geçirmek için yıllarca verdiğiniz emeğe ve en önemlisi doğacak çocuğa yazık etmemek lazım.

Açıkçası ben de bir bölümün eğitim görevlisi olsam hem kliniğin hem asistanın iyiliği için hamile kalmasını istemezdim. Ama kalınmışsada ona psikolojik baskı kurmanın kimseye faydası yok.

KK

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ÇERÇEVESİNDE KADIN HEKİMLERİN SORUNLARINI İŞLEYECEĞİZ

LÜTFEN SORUNLARINIZI BİZE İLETİN!

bize iletişim sekmesinden ulaşın

twitter.com/asistanhekim

twitter.com/drozgurs

“Kadın hekimim, çocuğumun hakkını yemeyin!” için bir yanıt

Bir TIP fak. TU ve YD uzmanlıgı egitimi için niçin az sayıda insan alır…Ve asistanları magdur eder.Bu fakulteler Insan Kaynaklarını planlama ve yönetmekte niçin bu kadar acz içinde kalır.
YOK ve TIP fak bunu çözmesi gerekmiyormu.Dünyada assistan nöbet ve çalışma süreleri bilinmiyormu…Onlar nasıl yapıyorsa bizde kolayca yapabiliriz diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.