Kategoriler
Haberler

‘Sağlıkta Dönüşüm’ vatandaşa değil, özel sağlık kuruluşlarına yaradı – Nihal IŞIK

Nihal IŞIK – Haberekspres

CHP İzmir Milletvekili ve Eşrefpaşa Hastanesi eski Başhekimi Prof. Dr. Hülya Güven, koruyucu hekimliğin en iyi şekilde planlanması durumunda, sağlıktaki bütçe açıklarının yaşanmayacağını söyledi. ‘Sağlıkta Dönüşüm’ ile vatandaşa yönelik değil özele yönelik çalışmalar yapıldığını belirtti.

NİHAL IŞIK- CHP İzmir Milletvekili ve Eşrefpaşa Hastanesi eski Başhekimi Prof. Dr. Hülya Güven, Hükümetin ‘Sağlıkta Dönüşüm’ sloganıyla çeşitli yasa değişikliklerini geçirdiğini söyledi. Prof. Dr. Hülya Güven, bu dönüşümün vatandaşa değil, özel sağlık kuruluşlarına yaradığını belirtti. Güven ile performans, tam gün, katkı payları derken vatandaşların kafasının iyice karıştığı bugünlerde yaşanan değişiklerin aslında neyi amaçladığını, karşı çıktıkları konuları konuştuk.

– Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artmasının nedeni ne olabilir? 

Sağlıkta dönüşüm adı altında yapılan tüm uygulamalarda hasta ve hekim karşı karşıya getiriliyor. Hekim Genel Sağlık Sigortası’nda primi yatırmayan hastaya, ‘Sistemde sizin prim borcuz var. O nedenle sana bakamayız’ diyecek. Ama vatandaş onu anlamayacak; ‘Hekim bana bakmıyor’ diyecek. Bunun sonucunda hekime şiddet olayları maalesef artabilir. Öncelikle yapılanların arkasında neyin amaçlandığını görmek, yaşananları anlamak için toplumun eğitilmesi lazım.

– Acillerde yeşil alan uygulaması başladı. Durumunuz ‘acil’ tanımına girmiyorsa fark ücreti istenecek. Bu durumda ayrı bir gerginliğe neden olabilir mi?

Yeşil alan uygulaması ile ‘acildin, acil değildin’ kavgası başlayacak. Hekime yönelik darp olayları da artacak. Üniversitelerde de bu kadar hızlı bir döngü içinde başka bir şeye ayıracak zaman olmayacak. İzlenen çok yanlış bir politika. Yapılanların hepsi özelleştirmenin yolunu açmak için. Hocalar da küstürüldü. Performansı düşünmeden sadece eğitime önem veren hocalarımız var ama ayrılan da çok maalesef. Öğretim üyeleri asistan hekimleri yetiştiremeyecek.

– Hükümet, bütçe açığında en büyük payın sağlık hizmetleri olduğunu söylüyor. Yapılan düzenlemelerin de bu kapsamda değerlendirilmesini istiyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? 

Bütçe açığı olduysa zaten bunu yaratan hükümet. Gerçek bir koruyucu hekimlik uygulansa bu kadar fazla bütçe açığı olmaz. Düzgün bir uygulama yapılsa, ilaç parası, yatak parası, ayaktan tedavi parasını hepsini ödeyin yine de büyük bir bütçe tutmaz. Fakat Türkiye’de koruyucu hekimlik iyi gitmediği için hastalıklar artıyor, tedavi masrafları pahalıya maloluyor. Buna bağlı olarak da bütçe açığı çıkıyor. Etkin şekilde koruyucu hekimlik yani aile hekimliği hizmeti verilmeli. Yapılanlara baktığınızda tüm çalışmaların sağlıktaki dönüşüm vatandaşa yönelik değil, özele yönelik yapıldığı anlaşılıyor.

– Özelleşmenin, özel sağlık kuruluşlarının artması iyi değil mi? 

Sağlığın bu kadar fazla özelleştirilmeye çalışılması iyi bir şey değil. Anayasamızda ‘Sağlık bir haktır ve ücretsiz olarak verilmesi gereken bir hizmet olmalıdır’ diye yazar. Özeller olmasın demiyoruz, tabi ki olacak ama özel kalitesinde kamunun da o hizmeti verecek donanımda olması gerekir. İcraatlara baktığınızda ise kamu hastanelerinin sayıca azaltıldığı, özellerin ise arttığı görülüyor. Bunların nedenleri araştırılmalı. Bugün 3 TL alınacak katılım payı, yarın çok daha fazla yükselecek.

– Yabancı sağlık çalışanlarının Türkiye’de çalışmasının önü açılacak. Buna bir Türk hekimi olarak sizin yaklaşımınız nedir?

Yabancı hekim getirmenin yolu açıldığı zaman bize Avrupa’dan hekimler gelmeyecek. Gelen hekimlerin denklik sınavlarına alınması lazım. Afrika veya diğer Türkiye Cumhuriyetleri’nin bizden tıp konusunda geri olduklarını söyleyebiliriz. Ülkemizde tıp çok ilerlemiş bir durumda. O ülkeler çok yoksul ve işsiz çok fazla olduğu için çok az paraya çalışmaya razı oluyorlar. Ama kaliteye bakmaları ve gerekli önlemleri almaları lazım. Yabancı hekim gelirse üzücü günler gelecek gibi gözüküyor. 

– Eşrefpaşa Hastanesi’nde ücretsiz tarama ve tedavileri iptal edildi. Sizce bu durum ne tür sıkıntılara neden olabilir?

Bu taramalar vatandaş için çok yararlıydı. Benim başhekimliğim döneminde taramalarla çok önemli hastalıkları yakaladık. Ücretsiz taramaları engelleme çabasının arkasında, kendi eksikliklerinin ortaya çıkmaması gayreti olduğunu düşünüyorum. Çünkü doğru dürüst koruyucu hekimlik hizmeti verilmiyor. Bakanlar tamamen algı savaşı yapıyor.

– İzmir’de şu an sağlık temalı EXPO çalışmaları var. İzmir’i şanslı görüyor musunuz?

EXPO 2020’de sağlık temasının işlenmesi çok olumlu. İzmir’deki termal tesislerimizde birçok yabancı hasta gelip, şifa buluyor. Bu tesisleri geliştirip, dünyaya duyurup, sağlık turizmi geliştirilebilir. İzmir’in en uygun yer olduğunu iyi anlatmalıyız. İzmir’deki sağlık turizminin dünya çapında hizmete sunulması için gerekli altyapıyı oluşturmak ve iyi yönetmek durumundayız. İzmir’in sağlık turizminin merkezi haline getirilmesi her açıdan çok yararlı olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.