Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları Şiddet

Şiddete karşı yurtdışından destek!

Yurtdışında mesleğini icra etmekte olan bir Türk hekim olarak, son dönemlerde yaşanan gelişmeleri büyük bir kaygı ile ülke dışından izlemekteyim. Yakın zamanda bir vatandaşımızın döner bıçağı ile hastaneye girdiği, başka bir vatandaşımızın acil serviste bir hekim arkadaşımızın boğazını kestiği görüntü kayıtlarını büyük bir üzüntüyle ve şaşkınlıkla izledim. 

Uzun yıllardır Amerika Birleşik Devletleri’ndeki değişik hastanelerde senelerce ihtisas eğitimi alma ve çalışma fırsatı buldum. (Cleveland Clinic, Johns Hopkins Hospital, University of Maryland). Bu tecrübelerim sırasında, psikiyatri alanında çalışan bir hekim olarak akli dengesi yerinde olmayan bir çok hastayı acil servis, yataklı servis, poliklinik servis hizmetleri kapsamında muayene ve tedavi ettim. Hastane içinde hiçbir durumda ve hiçbir yerde güvenliğimin tehdit altında olduğunu hissetmedim. Bu duruma düşen hiçbir meslektaşımı ne duydum ne gördüm. Türkiye’de yaşanan olayları izlediğimde, bunların gerçek olduğuna inanmakta zorlanıyorum, bu şartlarda hekimlik yapılabilmesinin mümkün olmadığını görüyorum ve bu yaşanan olaylardan sadece herhangi bir tanesinin dahi ABD’deki bir hastanede yaşanması durumunda olabilecekleri hayal dahi edemiyorum.. 

Bir psikiyatri uzmanı olarak, yaşananların geldiği noktanın, sağlık çalışanları tarafından tahammül edilemeyecek bir düzeye eriştiğini düşünüyorum. Sağlık çalışanlarının acil servislerde boğazlandığı, bıçaklandığı, servislerde döner bıçakları ile kovalandığı bir durumda çalışanlarının işlerini yapmalarının nasıl beklenebilir, bilemiyorum. Yaşananların, bu şiddeti uygulayan vatandaşların psikolojik ve psikiyatrik durumlarının ötesinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyim. Tüm toplumlarda eğitimsiz ve şiddete eğilimli, dahası akli dengesi yerinde olmayan çok vatandaşın olduğu gerçeğini hatırlatmak isterim ve Türkiye’de son zamanlarda yaşanan olayların bu boyuta gelmesinin bu şiddeti uygulayan vatandaşlarımızdan bağımsız olarak, son zamanlarda doktorlara ve sağlık çalışanlarına karşı oluşturan negatif ortam kapsamında kolaylaştığını düşünmekteyim. 

Şiddete uğrayan hekim arkadaşlarıma geçmiş olsun dileklerimi iletirken, onlara saplanan bıçakların yurtiçinde ve yurtdışında tüm meslektaşlarına saplandığını belirtmek istiyorum. Yaşanan korkunç olayların dünya üzerinde modern tıbbı uygulayan hiçbir hastanede yaşanmasının kabul edilemez olduğunu bir kez daha vurgulayarak, hekim arkadaşlarımın ve tüm diğer sağlık çalışanlarının insanca ve evrensel standartlarda mesleklerini uygulayabilmeleri için gerekli koşullar sağlanana dek sesimizi çıkarmaya devam edeceğimizi bildirmek isterim.

Saygılar sunarım 
Dr.Ulaş Mehmet Çamsarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.