Kategoriler
Haberler

Tabipler Birliği, süresiz greve hazırlanıyor

 

İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Erdener Özer, her sabah Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde düzenledikleri protesto eyleminde, taleplerinin yerine getirilmediği takdirde süresiz grev başlatacaklarını açıkladı. Özer, Tam Gün ile ilgili Kanun Hükmünde Karaname’nin yürürlükten kaldırılmasını, güvenli iş ve ücret isteklerini belirtti. 

Nihal Işık– İzmir Tabip Odası ve SES İzmir Şubesi’nin desteğiyle her gün DEÜ Hastanesi poliklinik girişinde gerçekleşen protesto eylemleri dün de sürdü. Eylemde konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Erdener Özer, süresiz grev için çok kararlı olduklarını belirterek, “663 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname’nin kaldırılmasını istiyoruz. Güvenceli iş, güvenceli ücret taleplerimizin yerine getirilmesini talep ediyoruz. Bu taleplerimiz yerine gelmezse Türk Tabipler Birliği, Sağlık Meslek Örgütleri’nin katılımıyla süresiz grev yapacağız. Herkesin aklını başına almasını diliyoruz. Sağlık çalışanlarının bu kararlılığını dikkate alsınlar. Zor bir süreç olsa bile, gitgide artarak grevimiz ses getirecek. Diğer bütün hastaneler ve illerde de süresiz grevlerimiz büyümeye devam edecek” dedi. Prof. Dr. Özer sözlerine şöyle devam etti: “Sağlık Bakanlığı acil servislerde hasta yoğunluğunu azaltmayı düşündü. Fakat burada asıl amaç acile gelen hastaların polikliniklerden giriş yaptırıp, katılım payı ödemeleridir. Doktor hastaya ‘durumun acil değil’ diyor. Hasta ise, ‘Sen benim katılım payı yatırmamı istiyorsun’ diyerek yanıt veriyor. Hasta ile doktor karşı karşıya getiriliyor. Ondan sonra hekime şiddet olayları artıyor. Hasta memnuniyeti adı altında hekimler ortaya atılıyor.”

Konserli eyleme tepki

Eylemde DEÜ Laboratuvar çalışanı Altay Atlı, elektro gitarıyla bir konser verdi. Atlı’nın şarkılarına eyleme katılan sağlık çalışanları, doktorlar ve hasta yakınları da eşlik etti. Bazı hasta yakınları ise, “Hastanenin önünde konser mi verilir. Eylem yaparken hastalara da saygı gösterilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Haber linki
http://www.haberekspres.com.tr/tabipler-birligi-suresiz-greve-hazirlaniyor.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.