Kategoriler
Haberler

Türkiye’de ilk yetişkin hemofili hasta okulu Ege Tıp’ta açılacak

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Türkiye’deki ilk yetişkin Hemofili Hasta Okulu, Mart ayında açılacak. Okul sayesinde verilecek eğitimle hemofili hastaları eklem kanamaları olduğunda kendi kendilerine damar içine girip faktör uygulayabilecek

Nihal Işık- Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkiye’de ilk olan Hemofili Hasta Okulu’nu açmaya hazırlanıyor. Mart ayında açılması planlanan okulda eğitimler sayesinde hemofili hastaları açısından önemli bir gelişme yaşanmış olacak. “Hemofili kanda pıhtılaşmayı sağlayan faktörün eksikliğinden kaynaklanan kalıtsal bir hastalıktır. Hastaların durup dururken eklemlerinde kanama olur. Yerine eksik faktör konulmadan da kanama durmaz” diyen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Hematoloji Bilim Dalı hekimi Doç. Dr. Fahri Şahin, “Günümüzde eksik faktörleri yerine koymak mümkün. Dolayısıyla hastalar yetişkin yaşa daha sağlıklı şekilde ulaşabiliyorlar. Beklenen ömürleri sağlıklı insanlara oranla hemen hemen aynı. Çocuk hematologları hasta belli bir yaşa geldikten sonra hastayı yetişkin hematologlara devretmek gerekiyor. Tıbbi olarak hastaların tedavisinde bir sorun yaşanmıyor fakat detaylı bilgilendirme poliklinik şartlarında çok sağlıklı olamıyor” dedi.


Eğitimler ayda bir kez olacak

Hastaları en iyi şekilde bilgilendirmek, sosyal hayatlarında da onları dinleyebilmek için ilk yetişkin hemofili hasta okulunu açacaklarını belirten Doç. Dr. Şahin, “Bu okulda verilecek eğitimleri sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz. Şu an klinikte 150 hemofili hastamız var. İç hastalıkları hemofili bilim dalı olarak Türkiye’de iyi bir merkeziz. Çocuk hemofili hastalarının tedavisini Prof. Dr. Kaan Kavaklı hocamız en iyi şekilde yürütüyor” dedi. Doç. Dr. Şahin sözlerine şöyle devam etti: “Ayda bir düzenleyeceğimiz eğitimlerde, hastaların birbirini tanıyacağı sosyal bir paylaşım olacak. Biz doktorların hasta sıkıntılarını, isteklerini rahatça dinleyebileceğimiz ve hastalık için detaylı bilgi vereceğimiz bir ortam da olacak. Her ay farklı bir konu belirleyeceğiz. Spor hekimliği, fizik tedavi, gastroenteroloji bölümlerinden hekim arkadaşlarımız da çeşitli konularda bilgi verecekler. Hemofili hastalarının yanlış bir hareketi kanamaya sebep olabileceği için, doğru egzersiz hareketleri de anlatılacak. Kanama olması durumunda da nasıl kendilerine faktör yapacaklarını bilecekler.”


2 saat içinde faktör yapılmalı

Ağır hemofili hastalarında önlem alınmaz ise yılda 20 kanama olabilir. Bu yüzden koruyucu tedavi olarak kanama olmadan da haftada 2-3 kez ilaç yapılması gerekiyor diyen Doç. Dr. Şahin, “Hasta, faktörü o an kendi yaparsa tek doz yeterli olabilir. 2 saati geçerse hastaya birkaç gün ilaç vermemiz gerekiyor. Bunun ekonomik yönü de var. Uzun tatil dönemleri, haftasonları, seyahatler gibi hastanın geç ulaşabileceği durumlarda kendi kendilerine veya yakınları tarafından faktör uygulanmalı. Çocuk hastalarımız bunu yapabiliyor. Yetişkin hastalarımız neden yapamasın. Haftasonları 3 saat sürecek eğitimlerle yetişkinler de kendi damar yollarını bulmayı öğrenecekler” dedi.

Haber linki,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.