Kategoriler
Haberler

14 sağlık derneğinin oluşturduğu federasyon, dünyaya şifa dağıtacak

Güneydoğu Uluslararası Sağlık Federasyonu (GUSAF), 14 sağlık derneğini bünyesine katarak faaliyetlerine hız kazandırdı. Federasyon, düzenlenen basın toplantısıyla tanıtılırken, bölgedeki sağlık derneklerinin Uganda’daki sağlık hizmetlerine katılan fedakar doktorlara da plaket verildi. 

        GUSAF’ın tanıtım ve plaket töreni Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Sağlık camiasının yoğun ilgi gösterdiği programın sunuculuğunu Reha Yeprem yaptı. Açılış konuşmasını gerçekleştiren GUSAF Başkanı Mustafa Çevik, “Federasyon, Gaziantep Hızırder, Kilis Sayader, Adıyaman Adsader, Şanlıurfa Sader ve Osmaniye Osad olmak üzere 5 derneğin katılımıyla kuruldu. Daha sonra Adana Sameder, Mersin Semader, Hatay Hasder, Kahramanmaraş Sahader, Malatya Sader, Siirt Sameder, Batman Based, Mardin Sameder ve Şırnak Sıhhatder derneklerini de bünyemize katarak artık 14 üyeli büyük bir federasyon olduk.” ifadelerini kullandı. 

        Dernekler vasıtasıyla yapılan yardımlara da değinen Çevik, “Yaklaşık 150 bin insan sağlık taramasından geçirildi. 15 bin öğrenciye seminer verildi. Afrika’da 86 bin kişi tedavi edildi. 2 bin 700 kişi sünnet edildi.” şeklinde konuştu. 

        Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Dr. Enver Arpa da kurumunun çalışmalarından bahsederek, “Sivil toplum kuruluşlarına nakliye desteğinin yanı sıra, proje işbirlikleri de yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde de Afrika ve dünyanın diğer ülkelerinde bu tip projelere destek sunmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu. 

        Gaziantep İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök ise sivil toplum kuruluşlarının devletin en büyük yardımcısı olduğunu vurguladı. Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen de 14 sağlık derneğinin bir araya gelerek oluşturduğu GUSAF’ın önemli icraatlara imza atacağına inandıklarını kaydetti. 

        Konuşmaların ardından Dr. Ahmet Tanrıtanır, Uganda’da gerçekleştirdikleri sağlık hizmetlerini slayt gösterisiyle anlattı. Daha sonra da kara kıtaya gönüllü olarak giden doktorlara plaketleri takdim edildi. Program kapsamında ayrıca, GUSAF tarafından Afrika’daki sağlık hizmetlerini anlatan fotoğraf sergisi de gezildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.