Kategoriler
Haberler

Adana’ya yeni hastaneler yapılıyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 2015 sonuna kadar Adana’ya 40 yıl yetecek kamuya ait sağlık tesislerinin tamamını kazandıracaklarını kaydetti. 

Ziyaretlerde bulunmak ve bazı programlara katılmak için Adana’ya gelen Bakan Akdağ, sabah saatlerinde Vali Hüseyin Avni Coş’u makamında ziyaret etti. Burada Adana’ya geliş sebebini açıklayan Bakan Akdağ, sağlık alanında Adana’da yapılan ve yapılması gereken hizmetlerin değerlendirileceği bir istişare toplantısı için geldiğini söyledi. Adana’nın kendileri için çok önemli olduğunu aktaran Bakan Akdağ, “Burası Türkiye’nin en önemli 5 metropol kentinden biridir. Dolayısıyla buraya verdiğimiz hizmet Adanalıların yanında çevre illere de verdiğimiz hizmet anlamına geliyor.” dedi. 

Sağlık hizmetlerinin çok asli bir hizmet olduğunu dile getiren Bakan Akdağ, gerek koruyucu gerek acil ihtiyaç olduğunda hastanın taşınması ve uygun tedaviyi alacağı yere nakledilmesi açısından gerekse sürekli hastalığı olan birinin tedavisi açısından ertelenemez özelliği bulunduğunu kaydetti. İnsana verilen önemi meselenin odağına koyarak bu günlere kadar gelindiğine işaret eden Bakan Recep Akdaş, bundan sonra da hizmetleri geliştirmeye devam edeceklerini vurguladı. 

2 MİLYON HASTADAN 9 MİLYONA ÇIKMIŞIZ 

Sağlık Bakanlığının hizmetleri açısından Adana’da gerçekten ciddi atılımlar olduğunu anlatan Bakan Akdağ, şu bilgileri verdi: “Bakanlığa bağlı eski sağlık ocaklarında, SSK’ya bağlı hastanelerde ve devlet hastanelerinde 2002’de 2 milyona yakın insanı muayene edebilmişiz. Şartlarımız imkanlarımız organizasyonumuz ancak buna müsaade etmiş. 2010 yılında 9 milyon muayene yapmışız. Verilen hizmetin karşılığı yüzde 500 artış gösteriyor. Personel sayılımız imkanlarımızı artırdık ama aslında bu sağlıkta dönüşüm programının tüm ülkeye kattığının yanında Adana’da ne kadar önemli bir açığı karşıladığını net olarak göstermiş oluyor. 2002 yılında ambulansla 17 bin vatandaşımızı taşımışız. 2012’de bu sayı 118 bin. Köylere ambulans hizmeti gitmezdi. Hamile kardeşimize doğum için ambulans istendiğinde sen kendi imkanlarınla geleceksin denirdi. İlçelerden de vatandaşımızdan para istenirdi. Bunu sağlayabilmek için ambulans sayımızı üçe katladık.” 

2002’DE 56 KİŞİYE KANAL TEDAVİSİ YAPILIRKEN 1011’DE 22 BİNE ULAŞTIK 

Eskiden kamuda ağız diş sağlığı hizmetlerinin yok denecek kadar az olduğunu hatırlatan Recep Akdağ şöyle devam etti: “Buralar adeta sevk yerleri haline gelmişti. Dolgu önemli bir iştir, zamanında dolgu veya kanal tedavisi yapılırsa dişi kurtarırsınız, aksi halde çekime kadar gidebilir. Kanal tedavisi hemen hemen hiç yapılmıyormuş. 2002 yılında sadece 56 kişiye yapılmış. 2011’de 22 bin kişiye kanal tedavisi yapmışız. Dolguda da 8 binlerden 124 bine çıkmışız, dolayısıyla kıyas bile kabul etmez hizmet artışı var. Bunun için de çok mutluyuz. 2002’de 45 yoğun bakım yatağı varmış Adana’da, 2012’de 351’e ulaştık. Hala zaman zaman yoğun bakım yatağına ihtiyaç duyulduğunu göz önüne aldığımızda daha önceleri bu hizmeti alması gereken vatandaşlarımızın ne durumlarda olduğunu düşünebilirsiniz. “ 

ADANA’YA 350 MİLYON LİRA CİVARINDA YATIRIM YAPTIK 

Adana’ya sağlık alanında 350 milyon lira civarında yatırım yaptıklarını belirten Bakan Akdağ şunları söyledi: “Asıl bundan sonra yapacaklarımız çok önemli. Bunların içinde şu anda devam edenler var. Kozan, İmamoğlu, Karisalı, Feke hastanelerimizin inşaatı sürüyor. 1539 yatak kapasiteli sağlık kampüsümüz var. İnşaat süreciyle ilgili şu anda teklifleri alıyoruz. Nisan ayında bitecek inşallah ondan sonra da temeli atacağız. Ceyhan’da 5 Nisan’da 500 yataklı hastanenin ihalesi yapılacak. Dr. Aşkım Tüfekçi Hastanesi’nin yanında 250 yataklı bir hastane daha yapacağız. Bu alanda hizmet devam ettiği için başlangıçta 250 olacak ama sonrasında 600 yataklı kampüs yapacağız. Yüreğir Devlet Hastanesini yeniliyoruz, araya da 250 yataklı çok güzel bir hastane yapacağız. Saimbeyli içinde TOKİ’ye işi veriyoruz, onlar ihaleyi yapacak. Aladağ’da 15 yataklı bir hastane yapılacak, bunu bir hayırsever taahhüt etti. 2015 yılının sonuna kadar Adana’da 40 yıl yetecek kamu yatırımlarını bitireceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.