Kategoriler
Haberler

Aile hekimleri, olmayan ‘damga pulu’nun parası ödüyor

Türk Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, damga pulunun artık olmamasına rağmen aile hekimleri ve yardımcı sağlık personelinin imzalayacakları her sözleşme için parasının alınmasının devam ettiğini ve konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi

Nihal Işık- Türk Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, aile hekimi ve aile hekimlerinin yanında çalışan ebe, hemşire gibi sağlık personellerinden sözleşme başına ortalama bin lirayı bulan sözleşme pul bedeli alındığını söyledi. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün ilçe toplum sağlığı merkezlerine gönderdiği yazıda, sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilenlerle yapılan hizmet sözleşmelerinin damga vergisi ödemek zorunda olduğunu belirterek, Maliye Bakanlığı’nın talebi üzerine aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarına ait geçmiş yılın toplam sözleşme bedellerinin maaşlarından kesilmesi istenildi. Konunun İzmir’deki toplam 1217 aile hekimi ve 1250 ebe ve hemşireyi ilgilendirdiğini söyleyen Başkan Ahmet Doğruyol, “Damga pulu artık kalmadı ama vergisi hala alınıyor. Önceki yıllarda da alınan bu paralar için sendikamız yargıya gitmiş ve kaldırılmıştı. Torba Yasa’da bu paraların alınmamasına karar verilmişti. Fakat Maliye Bakanlığı yine bu yıl aile hekimi ve sözleşmeli sağlık çalışanlarından bu parayı istiyor. Maaşlarına göre doktorlardan ortalama bin lira olarak istenen bu ücret, ebe ve hemşirelerde ise ortalama 350 lirayı buluyor” dedi.

Dava açılacak

Bu sözleşmeli personellerin başka bir ilçeye veya başka bir hekim yanına geçmeleri durumunda sözleşmelerini yenilemek zorunda olduklarını ifade eden Doğruyol, “Daha önce 2 yıllık sözleşme imzalayan sözleşmeli personel, bir ay sonra bile başka yere geçse yine sözleşme yapılacağından yine 2 yıllık bedeli ödemek zorunda kalıyor” diye konuştu. Toplam 1 veya 2 sayfalık sözleşmeler için bin lirayı bulan bedellerin ödenmesini kabul etmeyeceklerini de sözlerine ekleyen Doğruyol, “Bu konuyu yargıya taşıyacağız. Daha önce nasıl ki bu bedellerin alınmasını iptal ettirdiysek yine kazanacağımıza ve yürütmeyi durduracağımıza inanıyoruz. Birkaç gün içinde tüm sözleşmeli sağlık çalışanlarına örnek temsil edecek davamızı Bölge İdare Mahkemesi’ne açmış olacağız” dedi.

Nihal Işık- Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.