Kategoriler
Haberler

Alerjik hastalıklar artıyor

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Alerjik Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. A. Füsun Kalpaklıoğlu, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de alerjik hastalıkların görülme sıklığının giderek arttığını söyledi. Kalpaklıoğlu, yapılan araştırmalarda her 4 kişiden birinin alerjik hastalıklardan etkilendiğini açıkladı. 

Alerjik hastalıkların çoğunlukla kronik hastalıklar olduğu, diğer kronik hastalıklardan farklı olarak daha az ölümcül seyrettiğini belirten Kalpaklıoğlu, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de alerjik hastalıkların görülme sıklığı giderek artmaktadır. Veriler, toplumumuzda her 4 kişiden birinin alerjik hastalıklardan etkilendiğini göstermektedir. Alerjik hastalıkların, hem genetik hem de çevresel faktörlerin ortaklaşa etkileşimi ile oluşur. Bu hastalığın görülme sıklığındaki artış, modern yaşamın getirdiği yeni alışkanlık ve tutumlar ile ilgilidir. Özellikle çocukluk yaş grubunda daha belirgindir.” dedi. 

Kalpaklıoğlu şöyle konuştu: “Alerjik hastalıkların tümü, yaşam kalitesine olan olumsuz etkileri ve sosyoekonomik yükleri nedeni ile önemli bir sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Takip ve tedavilerinde, hekim ve hasta ile aile eğitiminin önemi büyüktür. Bu grup hastalıklar çoğunlukla sağlık hizmet ve sistemlerinin yetersizliğine bağlı olarak, alternatif ve tamamlayıcı tedavilerin en fazla kullanıldığı alanlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Polenlerin de etkisiyle ilkbaharın alerjik sorunların en çok görüldüğü mevsim olması, alerjisi olanlar için tehlike çanlarının çalmaya başlaması yol açıyor. Alerji genelde aniden ortaya çıksa da içinde bulunduğumuz bahar ayları özellikle ‘saman nezlesi’ olanlar için kabus gibidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.