Kategoriler
Haberler

Anne sütünde ağır metal bulan hekime dava açıldı

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Cem Terzi ve Prof. Dr. İzge Günay, Kocaeli’nde yaptığı araştırma ile anne sütünde ağır metal bulan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na açılan davayı kınadı

Nihal Işık- Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Cem Terzi ve Prof. Dr. İzge Günay bilim insanlarının toplumsal sorumluluklarının baskı altına alınmaya çalışıldığını, Türkiye’de akademik camianın uyanması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Cem Terzi ve Prof. Dr. İzge Günay, Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na açılan davanın 15 Mart’ta Kocaeli’ndeki duruşmasına tüm hekimleri davet etti.

Kuralsız sanayileşme ve çevresel kirliliğin en yoğun yaşandığı, başta Dilovası olmak üzere Kocaeli’de kanserden ölüm oranlarının Türkiye ve dünya ortalamasının çok üzerinde olduğunu açıklayan Prof. Dr. Cem Terzi ve Prof. Dr. İzge Günay, “Bu konuda bilimsel araştırmalar yapan Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, ekibiyle sürdürmekte olduğu bir araştırmasında Dilovası’nda ‘yeni doğum yapan annelerin ilk sütü ve bebeklerin dışkılarında civadan kurşuna bazıları vücutta hiç bulunmaması gereken sekiz ağır metale yüksek miktarlarda rastlandığını bulgulamıştır’. Bu analizlerin TÜBİTAK Bursa Test ve Analiz Laboratuvarı ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Çevre Enstitüsü tarafından yapılmış” dedi.

Sanayiciler rahatsız oldu

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun bu bulguları kamuoyu ile paylaşması, bölgedeki sanayi lobisinde büyük rahatsızlık yarattığını söyleyen Prof. Dr. Cem Terzi, “Bu durum zamanla hekim arkadaşımızın şahsına yönelik saldırılara dönüşmüştür. En çirkin saldırı da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından basına verilen demeçte yer alıyor. Hekim arkadaşımız Hamzaoğlu’nu ‘şarlatan’ olarak niteleyip, şov yapmakla suçlamış, yani basın önünde kişilik haklarına doğrudan saldırarak suç işlemiştir. Yaşanan bu olaydan sonra Prof. Dr. Hamzaoğlu, konuyu yargıya taşımış, hala mahkeme kararı alınamamış” dedi.

15 Mart’ta destek olalım

Prof. Dr. Cem Terzi sözlerine şöyle devam etti: “Vahim olan Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun, Prof. Dr. Hamzaoğlu’nu ‘halkı galeyana getirmek’ suçlamasıyla savcılığa şikayet etmesi ve ardından Kocaeli Üniversitesi’nin Hamzaoğlu hakkında ceza soruşturması açmasıdır. Yaşanan bu üzücü olay nedeniyle tüm bilim insanlarını, akademik özgürlük ilkesine sahip çıkmaya, bu ilkenin hayata geçirilmesini engellemeye yönelik her türlü baskı ve yıldırmaya karşı mücadele etmeye davet ediyoruz. 15 Mart günü Kocaeli’nde yapılacak duruşmaya katılımınızı diliyoruz.” Prof. Dr. Cem Terzi ve Prof. Dr. İzge Günay, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne, Prof. Dr. Hamzaoğlu’na destek olmak için dilekçe verdi.

Nihal Işık-Haber Ekspres Gazetesi

“Anne sütünde ağır metal bulan hekime dava açıldı” için bir yanıt

ne yazık ki bu topraklarda bilim diye bişey kalmadı ..artık olan tek şey “yandaşlık”….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.