Kategoriler
Haberler

Antibiyotik kullanımı ile ilgili çalışmadan ne sonuç çıktı?

Afyonkarahisar Atatürk Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri 600 kişiyle görüşerek toplumda antibiyotik kullanımdaki bilgi düzeyini tespit etti. Elde edilen verilerden; halkın büyük bir kısmının artan antibiyotikleri sakladığı, doktor reçetesi olmadan eczanelerden antibiyotik temin ettiği, kullanmasına gereke olmadığı halde antibiyotik kullandığı ortaya çıktı.

‘Hastaların Antibiyotik Kullanımı Konusundaki Bilgi ve Tutumlarının Araştırılması’na yönelik bir proje hazırlayan öğrenciler Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından 20-22 Mart tarihleri arasında Bursa’da yapılan yarışmanda da bölge birincisi oldu.

Danışman öğretmen Mahmut Özdemir, çalışmaların ana amacının akılcı olmayan antibiyotik kullanımının nedenlerinin saptanması ve saptanan sorunlara yönelik çözüm önerileri getirmek olduğunu söyledi. Özdemir, “Ayrıca, yedek antibiyotik bulundurma ve reçetesiz antibiyotik kullanma konusundaki tutumları, antibiyotik kullanmaya iten nedenler, sağlık okur-yazarlığı düzeyinin saptanmaya çalışıldığını kaydetti.” dedi.

Özdemir, proje kapsamında halkın antibiyotik kullanımı konusundaki bilgi düzeylerinin ve tutumlarının belirlenmesi için Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’ne başvuran günde 30 hasta ile yüz yüze anket düzenlendiğini belirtti.

Anketlerden elde edilen verilerin bilgisayar ortamında özel bir programla analiz edildiğini ifade eden Özdemir, sonuç olarak halkın akılcı antibiyotik kullanımı ve antibiyotik direncine ilişkin bilgi düzeyinin oldukça düşük olduğunun görüldüğünü kaydetti. Özdemir, araştırmada, halkın önemli bir kısmının artan antibiyotikleri sakladığı, doktor reçetesi olmadan eczanelerden antibiyotik temin ettiği, kullanmasına gerek olmadığı halde antibiyotik kullandığı sonucuna ulaşıldığını da belirtti.

“ANTİBİYOTİK KULLANIM POLİTİKASI DEĞİŞTİRİLMELİ”

Projeyi hazırlayan öğrencilerden Esra Türk, bu duruma acilen müdahale edilmediği takdirde mikroplarla olan savaşı insanların kaybedeceğini, yüz yıllar önce milyonlarca insanın öldüğü salgınların yaşanmasının kaçınılmaz olacağını dile getirdi.

Öğrencilerden Meryem Şiran da projenin sonuca ulaşabilmesi için akılcı antibiyotik kullanımı politikaları kapsamında bireylerin eğitimine önem verilmesi ve amaca yönelik eğitim programları hazırlanması gerektiğine dikkat çekti. Şiran, “Eğitim programları hazırlanırken en çok yanılgı yaşanan konuların üzerinde durulması, doktorların hastalarına daha fazla zaman ayırıp iyi iletişim kurması ve hastalarını bilgilendirebilmeleri için iş yüklerinin azaltılması gerekmektedir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.