Kategoriler
Haberler Sizden Gelenler

Asistan İbrahim diyor ki: anne hani beni leylekler getirmişti…

Kadın asistan hekimler haklarını arıyor ama Erkek asistan hekimler de bu pozitif ayrımcılıktan bir o kadar dertli… İşte www.asistanhekim.org ‘a gelen bir yorum.

Amacım ne kimseyi yermek ne de kimseyi eleştirmek. Sadece başımdan geçen bir olayı paylaşmak istiyorum. Aslında bir değil 2 olay :) . Aynı bölüme eş kıdemli olarak iki bay iki bayan arkadaş başladık. Bayanlardan biri evli diğeri bekardı. Erkeklerden ben bekar diğer arkadaş evli idi. Neyse diğer bayan arkadaşta evlendi. Aradan çok geçmedi, bayan arkadaşlardan birinin daha ilk sene dolmadan hamile olduğunu öğrendik, neyse gün aşırıdan çıktı, bir müddet sonrada nöbetten çıktı. Aradan çok geçmedi diğer bayan arkadaşında hamile olup, riskli gebelik muhabbetine raporla ayrıldığını bir sabah öğrendik. İkiside artık yoktu, tam da bizim gün aşırılar 3 ay sonra bitecekti, uzadımı bir 8 ay daha.

Neyse sayılı gün çabuk geçer dedik, bayan arkadaşlar döndü, onlarla çalışma şerefine bir kere daha nail olduk. Çok şükür diyorduk, nöbetler azaldı, ben seviniyordum en azından sosyal hayatım olacak diye. Eeee az çok bişeyler için vakit geldi geçiyordu, yahu daha geleli arkadaşaların 5 ay olmamıştı Allahım o haberi karlı bir günün sabahında, nöbet devraderken duydum, hanımefendiler kıspıs konuşuyorlardı, malum şahıslardan birisi hamileymiş. Allahım kaynar sular başımdanaşağı döküldü, yok efendim radyasyon alamaz dış işlere bak ibrahim, yok efendim son dönemler nöbetler artacak ibrahim. Neyse aradan çok geçmedi sanki yarışıyorlar hatunlar… Diğer arkadaş vermez mi 2 ay sonra çalışmalarının sonuç verdiğini, anlaşılıyordu öyle saf saf bakmalarının sebebi.

Allahım östrojen ah östrojen.. Şimdi 3,5 yıllık asistanım hala 10 nöbet tutuyorum, kız arkadaşım benden ayrılacak bu gidişle, korkuyorum bitime yakın 2 mutlu haber daha almaya. Hani anne beni leylekler getirmişti :) )))

“Asistan İbrahim diyor ki: anne hani beni leylekler getirmişti…” için bir yanıt

Herkesin 4 yıl tam mesai artı zibil gibi nöbet tutarak kazandığı diploma, hangi adalet anlayışı içerisinde 1.5 yıl nöbetsiz, 6 ay yarım mesai, 6 ay 3/4 mesai yapılarak kazanılıyor anlamıyorum.
ve acaba tıpta uzmanlık eğitimi dışındaki başka hangi eğitimde, kursta vs. biri hamile kaldığında onunla aynı sınıfta bulunma talihsizliğini yaşayan ve hamile olmayan diğerlerine hamile kalanın ödevleri yaptırılıyor. Buradaki eğitim standartı ne, adalet nerde???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.