Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları Sizden Gelenler

Askerlik Mecburi Hizmetten Sayılsın

www.asistanhekim.org ‘ a ulaşan bir yazı… Hekimler Pozitif Ayrımcılık İstiyor…

ASKERLİK MECBURİ HİZMETTEN SAYILSIN

Yapilan askerlik hizmeti, mecburi hizmetten sayilmalidir. Uzman doktorluk zaten cok uzun ve zorlu bir surec (sene kaybi olmazsa: 6 sene tip fakultesi, 4-5 sene uzmalik, her biri icin 2’ser seneye yaklasan mecburi hizmetler).. Bu sure icinde gencligimizi bile dogru durust yasayamiyoruz. Inanin vatanimiza hizmet eden mehmetciklerimizle de vatanimizin her kosesindeki halkimiza da hizmet etmekten gurur duyuyor ve bu iki gorevi birbirinden ayirmiyoruz. Cunku her ikisinde de doktorluk meslegini buyuk bir ozveri ve sevkle yapiyoruz. Ama bizi anlayin ki askerlik ve ardindan mecburi hizmet hayatimizin 3 senesine mal oluyor.

Bedelli askerlik cok buyuk bir adaletsizliktir; toplumda gercekten infial yaratmaktadir. Cunku yararlanacaklarin hepsi olmasa bile bir cogu sahte rapor ve belgelerle o yaslara kalmis insanlardir. Ceza vermesi gerekirken odullendiren bir karardir.

Bedelli askerlik yuzunden; gercekten de bizim icin en onemli olcut olan zamanimizdan dile kolay tam 1 yil daha kaybolup gidiyor. Askerligini vatan borcu diyerek zamaninda yapan bizlerin sucu nedir?? Lutfen soyler misiniz?

Bedelli askerlik yapanlarin daha fazla hakkimizi yememesi icin ve en azindan yaptigimiz askerligin de kamu hizmeti oldugunun anlasilarak, bu surenin kalan mecburi hizmet suremizden dusurulmesini talep ediyoruz.

Lutfen bu yazdiklarimi okurken kendinizi bizim yerimize koyunuz. Bu istegimizin ne denli hakli bir istek oldugunu anlatabildigimizi dusunuyor ve acilen yapilacak duzenlemenin olusacak adaletsizligi bir nebze duzeltebilecegini umuyorum.

Yine vicdani red ile askerlik suresi kadar veya daha fazla kamu hizmeti ve saglik konusunda hizmet planlanmakta oldugunu basindan ogreniyoruz.. Biz doktorlar icin bu durum zaten gerceklesiyor ve ayni zamanda zaten askerlik yapiyoruz. Nasil bir haksizlik yasadigimiza diger bir kanit da budur.

Buyuk bir esitsizlik yaratan ve baska hic bir meslek gurubuna uygulanmayan bu durumun bir an once duzenlenmesini ve bu kutsal gorevi buyuk bir ozveriyle yapmakta olan hekimlerimizi bir nebze dusunmenizi dileriz.

Kanun hukmunde kararnameler ile son derece hizli degisen uygulamalari gordukce bu hakli dilegimizin de ayni hizda gerceklestirilmesini ve geriye donuk olarak da uygulanmasini talep ediyoruz..

Saygilarimizla..

BEDELLI ASKERLIK CIKINCA, BEDELLI ASKERLIK YAPANLAR DA BAYAN MESLEKTASLARIMIZ GIBI; ASKERLIGINI YAPANLARA DILE KOLAY 1 KOCA YIL AVANTAJ SAGLAMIS OLACAK..

BARI YAPILAN ASKERLIK SURESI; KALAN MECBURI HIZMET SURESINDEN DUSULSE VE BU HAKSIZLIK BIR NEBZE AZALSA..

YAZIK GUNAH 1 YIL ASKERLIK + 2 SENE MECBURI 3 SENEMIZ GIDIYOR

“Askerlik Mecburi Hizmetten Sayılsın” için 5 yanıt

sonuna kadar katılıyorum. bu yazıyı yazan arkadaşla iletişime geçmek istiyorum günlerdir bu konu için çabalıyorum acaba sesimizi nasıl duyurabiliriz

Hak talepleri söz konusu olduğunda doktorların hiçbir ayrıcalığı olamaz, bunu bir doktor olarak söylüyorum. Bizi eşitlik açısından diğer vatandaşlardan aşağı düşüren bir hak gaspına verilecek tepki, bize onlara verilmeyen bir hakkın verilmesini talep etmek olamaz; eşitlik talep edelim, ayrıcalık değil. Kadın meslektaşlarımızın tamamen göz ardı edilmesi ise ayrı bir felaket.

Şu adreste daha geniş olarak anlatmaya çalıştım:

http://haymatlos-heimatlos.blogspot.com/2012/03/doktorlarn-ayrcalk-talep-etme-hakk.html

TSK Sağlık Komutanlığı askeri hastanede yapılacak mecburi hizmetin(MEB’bağlı okullarda askerlik görevinin yapan asker öğretmenler gibi) sağlık bakanlığına bağlı hastanelerde yapılması zorunlu mecburi hizmet süresinden sayılmasını konu alan bir çalışma yapıyor. Bunun esas amacı askeri hastanelerdeki doktor açığını kapatmak. Ancak sağlık bakanlığında çalışan doktorların da yararına olacak. Mecburi hizmetinizi yaparken askerlik’te yapmış sayılacaksınız. Dolayısı ile bedelli askerlik ücreti de ödemeyeceksiniz. Bu TSK’ nın istediği ve planladığı çalışma. Sivil toplum kuruluşları, kamu oyu ve hükümetten de destek gerekiyor. Gündemde tutulmasında yarar var…

Peki bu kanun biz askerliğini yapmış hekimleri kapsayacak mı? Kapsamaz ise büyük haksızlık bizim suçumuz askerden rapor alıp kaçmayıp bedelliden faydalanmamakmı yoksa 10 ay askeri hastanede çalışıp bunun üstüne herkes ile aynı sürede mecburi hizmet yapmakmı?

Arkadaşlar ben Şırnak’ta askerlik yaptım. Şimdi de mecburi hizmet. Arkadaşlarım bedelliyi verdi mecburiyi bitirdi. Bu konuyla ilgili TSK nın bir calısması oldugunu duydum. Hakkaniyet adına mağdur olan biz hekimler bu konuyu guncel tutmalıyız. Ogretmenler mecburi hizmetlerini asker ogretmen olarak tamamlayabiliyorlar. Sizlerden ricam sbn.gov.tr (Saglıkta Bulusma Noktası) sitesinden Sağlık Bakanımıza bu konuyla ilgili mail atmanız. Ben attım, su an mevzuatta boyle birsey olmadıgı ama arkadasların bu konuda calısacagı cevabı geldi. Ne kadar cok mail atılırsa o kadar iyi olur. Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.