Kategoriler
Haberler

Bacak nakilleri durdurulmalı

Nihal IŞIK / Haber Ekspres Gazetesi

Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sait Ada, “Hastaların kendi bacağını yerine dikmede bile başarılı olunmuyor. Bu yüzden bacak ve ayak nakillerinin durdurulması gerektiğine inanıyorum” diye konuştu. 

Nihal Işık– Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Şevket Çavdar’a dünyada ilk kez yapılan ancak Çavdar’ın ölümüyle sonuçlanan çift kol ve bacak nakli tartışmaları sürüyor. Bir yanda derin üzüntüler devam ederken bir yanda da eleştiriler birbirini izledi. Hacettepe Üniversitesi’nden bazı doktorlar, meslektaşlarına kızarak “Biz Akdeniz Üniversitesi ile yarışacağız diye büyük risk aldık. Rezil olduk” dedi. Bazı uzmanlar ise “Neden 4 uzuv birden yapıldı. Bunu hastanın kaldıramayacağını herkes bilir. Sadece bir uzuv takılsaydı, hasta yaşasaydı” yorumunu yaptı. Bir başka yorum da Prof. Dr. Sait Ada’dan geldi. Prof. Dr. Ada, “Hastaların kendi bacağını yerine dikmede bile başarılı olunmuyor. Bu yüzden bacak ve ayak nakillerinin durdurulması gerektiğine inanıyorum” dedi. Nakillerin tarihçesine göre, ilk naklin 1964 yılında Ekvator’da yapıldığını ve hiçbir ilaç tedavisi yapılmadığından 15 gün sonra tekrar geri alındığını söyleyen Prof. Dr. Sait Ada, “Modern anlamda ilk nakil 1998 yılında Fransa’da yapılmış. Hastanın tedaviye uyumsuzluğu dolayısıyla yine geri alınmış. Şu anda en uzun takibi olan hasta ABD de yapılan nakil” dedi.

Hasta seçimini kurul yapmalı

Prof. Dr. Ada, “Nakil ameliyatlarındaki tartışmalar teknik ve cerrahi beceriden daha çok oluşabilecek post-op komplikasyonlar (ölüm dahil), uzun süreli immunosupressif tedavi ile vücud direncinin düşmesi ve ona bağlı gelişecek ciddi komplikasyondır. Bunların bir kısmı önlenmişse de hiç kimse bu komplikasyonları yok sayamaz” diye konuştu. Prof. Dr. Ada, sözlerine şöyle devam etti: “Ayrıca hastanın gerek ruh sağlığı ve gerek fiziksel sağlığı olarak tam bir iyilik halinde olması gerekli. Uzun sürecek fizik tedaviyi ve uzun sürecek ilaç tedavisini tam anlamıyla  aksatmadan yapacağına inanmak gerekir. Yani en önemli noktalarda hasta seçimi. Hasta seçimi kriterleri nakil tüzüğünde belirtilmesine rağmen,  hasta seçiminin farklı hastanelerden oluşan bağımsız bir kurul tarafından yapılmalı. Ayrıca bu kurul hastanın gelişimini, fizik tedavi sonuçlarını ve komplikasyonlarını kayıt altında tutmalıdır.”

Başarılı olduğunu görmedim

25 yıldır mikrocerrahi ve replantasyon cerrahisinin içinde bir hekim olarak alt tarafın hele diz bölgesinin üzerinde kendi bacağını yerine dikmenin bile  başka bir yaralanması olmamasına rağmen başarılı olduğunu görmediğini söyleyen Prof. Dr. Ada, “Bu yüzden alt ekstremite (bacak, ayak) nakillerinin durdurulması gerektiğine inanıyorum. Ayrıca kol nakillerinde ilk tercihin donörün bulunduğu hastanede veya şehirde yapılmasını sağlayarak transplantların iskemi süresini kısaltmak gerekiyor. Ama Transplantasyon son çare olduğunu düşünüyorum” şeklinde açıklama yaptı.

Haber Ekspres

“Bacak nakilleri durdurulmalı” için bir yanıt

Teşekkürler paylaşım için. Bacak naikllerini tekrar gözden gecirmek gerekli demekki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.