Kategoriler
Haberler

Bahar nezlesine dikkat

Bahar ile birlikte artan ve halk arasında bahar nezlesi olarak bilinen rahatsızlık konusunda dikkatli davranılması gerektiği bildirildi. 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdal Çelebi, bahar mevsimi ile birlikte sık görülen ve halk arasında bahar nezlesi olarak tanımlanan hastalığın, ergenlik ile birlikte bitme eğiliminde olduğunu söyledi. 

Bahar nezlesinin, belli dönemlerde, belli iklim ortamlarında ortaya çıktığını söyleyen Çelebi, “Genellikle ailesinde kalıtsal olarak bu hastalık olan kişilerde ortaya çıkma ihtimali fazladır. Bitki örtüsünün fazla olduğu yerlerde ve güneşli ortamlarda bahar nezlesi daha sık görülür.” ifadesini kullandı. 

Yağmurun çok, güneşin az olduğu yerlerde bahar nezlesinin görülme olasılığının daha düşük olduğunu belirten Çelebi, Güneydoğu Anadolu’da güneşin yoğun olduğu bölgelerde bahar nezlesinin daha sık görüldüğünü belirtti. Bitki örtüsünün yoğun ve çeşitli olduğu mevsim geçişlerinde, özellikle ilkbahar yaz döneminde yoğun bahar nezlesi ile daha sık karşılaşıldığını söyleyen Prof. Çelebi, rahatsızlığın kış aylarında daha az sıklıkta görüldüğünü belirtti. Genellikle ilkokula başlandığı çocukluk yaşlarında görülmeye başlanan hastalığın, ergenlik dönemi ile birlikte bitme eğiliminde olduğunu vurgulayan Çelebi, istisnai durumların da yaşanabildiğini söyledi. Çelebi, şöyle dedi: 

“Hastalık, daha çok erkek çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Kaşıntı, yanma, batma, güneşten ve ışıktan rahatsızlık hissi, elini sürekli göze götürerek ovalama gibi belirtiler bulunuyor. Koruyucu önlem olarak, yaz ve bahar aylarında güneşin yoğun olduğu ortamlarda mümkün olduğunca daha az kalınmalı. Polenler, bahar nezlesinin görülmesini tetikleyen etkenlerden biri. Diğer önemli bir tetikleyici faktör de güneş. Yaz aylarında mümkün olduğu kadar güneş ile temasın azaltılması gerekir, bunun için de siperli şapka, kahverengi tonlarda güneş gözlüğü kullanılmalı. Açık güneşli ortamlarda göz kapaklarına sıkça buz uygulanabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.