Kategoriler
Haberler

Bakan Akdağ: Cezayı sadece o bölüme verdik!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Hacettepe Üniversitesi’nin kompozit nakil ruhsatının iptal edilmesi ile ilgili, üniversitenin cezalandırılmadığını kompozit nakli yapan bölümün ceza aldığını söyledi. Bakan Akdağ, verilen bu cezanın o bölümün bir daha nakil yapamayacağı anlamına da gelmediğini kaydetti. 

Sağlık Bakanı Akdağ,’Toplumsal Ruh Sağlığı Merkezi Başlangıç Eğitimi’ toplantısının kapanış programına katıldı. Programın ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Akdağ, Hacettepe Üniversitesi’nin Kompozit Nakil Ruhsatı’nın iptal edilmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Hacettepe Üniversitesi’nde geçtiğimiz ay gerçekleştirilen ve dünyada ilk kez yapılan çift kol ve çift bacak naklinde Şevket Çavdar isimli hasta hayatını kaybetmişti. Çavdar’ın hayatını kaybetmesinin ardından Sağlık Bakanlığı Hacettepe Üniversitesi’nin Kompozit Nakil Ruhsatı’nı iptal etmişti. 

Bakan Akdağ, verilen cezanın üniversiteye olmadığını söyledi. Kompozit nakli üniversitenin bölümünün yaptığına dikkat çekerek, “Kompozit nakil bir bölüme verilen yetkidir. Bir daha kompozit nakil yapmayacağı anlamına da gelmez.” dedi. Yapılan kol, bacak ve yüz nakilleri ile ilgili her şeyin söylendiğini belirten Bakan Akdağ, böbrek, karaciğer naklinin hayati önem taşıdığı için daha önemli olduğunu söyledi. Türkiye’de kol, bacak ve yüz naklinin devamının geleceğinin sinyalini veren Akdağ, hayati önem taşıyan karaciğer, böbrek nakillerinde de büyük başarı sağlandığını kaydetti. 

Bakan Akdağ, gazilerin de diğer vatandaşlar gibi kompozit nakli yaptırabileceklerini ifade etti. Gazilere öncelik verilmesini de isteyen Bakan Akdağ, bu duruma diğer vatandaşlarda olduğu gibi bilim adamlarının karar vereceğini sözlerine ekledi. 

Sağlık Bakanı Akdağ, Toplumsal Ruh Sağlığı Merkezi Başlangıç Eğitimi ile ilgili bilgiler de verdi. 100 binin üzerindeki yerleşim yerlerinde bu merkezin açılacağını açıklayan Bakan Akdağ, ilk olarak 207 tane merkez açma kararı aldıklarını bildirdi. Şimdiye kadar 44 ilde 50 merkez açıldığını, bunların 36’sının hasta kabulüne başlayacağını ifade eden Akdağ, “2013 yılı sonuna kadar 47 ilde açılacak. 2015 yılı sonuna kadar 81 ilde bu merkezleri kurmuş olacağız.” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.