Kategoriler
Haberler

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Merkezi hizmete girdi

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Onkoloji Merkezi, yapılan çalışmalar ve alınan cihazlardan sonra hizmete girdi. Maliyeti yaklaşık olarak 11 milyon lira olan Onkoloji Merkezi’nde 4 radyasyon onkolog, 2 medikal onkolog, 2 fizikçi ve 8 teknisyenle hizmet vermeye başladı. 

Onkoloji Merkezi’nin açılışına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Oya Eronat, Süleyman Hamzaoğulları, Mine Lök Beyaz, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Akkoyunlu, Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Sait Avar ve Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yusuf Yağmur katıldı.

Açılışta konuşan Bakan Mehdi Eker, Onkoloji Hastanesi’nin tüm bölgeye hizmet verecek bir kapasitede olduğunu söyledi.

Onkoloji Merkezi’nin Diyarbakır ve bölge için önemli bir ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Bakan Eker, bu merkezle bir nebze de olsa ihtiyacın karşılanmasının planlandığını belirtti.

Diyarbakır’da son yıllarda hasta ve yatak sayısı ikiye katlandığına dikkat çeken Eker, “AK Parti’nin başlattığı sağlıkta dönüşüm kapsamında sağlık hizmetleri hem nitelik hem de nicelik olarak değişti. Hastalara ulaştırılan hizmetler de daha iyi noktaya geldi. ve artık Türkiye’nin neresinde olunursa olunsun hastalar nakledilebiliyor. Bu alanda birçok yeni proje ve hizmet alanları üretildi.” dedi.

Diyarbakır’da Onkoloji Merkezi’nin 11 milyon liraya mal olduğunu söyleyen Eker, Onkoloji’nin artan oranda hastası olan bir alanın olduğunu kaydetti.

Onkoloji hastalarına ihtiyaç duyulan tedavilerin verilebilmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Eker, “Tam donanımlı bir merkezde verilmesi çok önemli. Bu merkez böyle bir amaca hizmet ediyor. AK Parti iktidara geldiği zaman belirlediği 4 tane önemli alan vardı. Bunlar, eğitim, sağlıktı, emniyet ve adalet hizmetleriydi. Bu 4 ana sektör üzerinde temel faaliyetler değiştirildi. Sağlıkta da büyük bir dönüşüm yaşandı.” ifadelerine yer verdi.

Hastanede incelemelerde bulunan Eker, mahkumların odalarında tedavi olabilmesi için hazırlanan 3 mahkum odasını da gezdi.

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yusuf Yağmur ise Onkoloji Merkezi’nin mahkûm koğuşu, iyot 131 odası, endoskopi ve anjiyo bölümlerinin açılışından dolayı mutluluk duyduklarını anlattı.

Aldıkları desteklerle Onkoloji Merkezi’ni de Diyarbakır’a kazandırmak istediklerini ifade eden Yağmur, merkezin 8 ayda tamamlandığını dile getirdi.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ise Sağlıkta değişim ve dönüşüm kapsamında Diyarbakır’da önemli oranda değişiklikler yapıldığını anlattı. Bölgede sağlık üssü yapılması ve bölgeye hizmet verecek kapasiteye ulaşması için çalışmalar devam ettiğine dikkat çeken Vali Toprak, “Diğer ülkeleri de cazibenin arttırılması için çalışmalar devam ediyor. İllerde olduğu gibi ilçelerde de çalışmalar devam ediyor. Uzman hekimler de ilçelerde göreve başlamış bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.