Kategoriler
Haberler

Doktor adayları hastaya müdahalede ilk tecrübeyi simülasyondan öğrenecek

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi, tıp öğrencileri canlı hastalarla karşılaşmadan önce bilgilerini pekiştirmeleri için Türkiye’nin ilk yerli simülatör hastasını yaptı. İntörlere büyük fayda sağlaması beklenen simülasyon cihazı ile hastalara müdahale ederken yapılan hataları ve hastaların zarar görmesini en asgari seviyeye indirilmesi, bundan doğacak tazminatların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Tamamı yerli olan simülatör hasta, mayıs ayında yapılacak kongrede görücüye çıkacak. OMÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Ömer Tontuş, simülasyon hastanın tıp öğrencilerine bilgilerini pekiştirmelerini ve canlı hastaya müdahale etmeden önce tecrübe kazanmalarını sağlayacağını söyledi.

Tıp eğitimine yeni boyut kazandıran simülasyon hasta merkezleri, ABD’den sonra Avrupa’da da yayılıyor. Hekimlere, intörlere ve hemşirelere bilgilerini pekiştirmeleri ve tecrübe kazanmalarında büyük kolaylıklar sağlayan simülatör hastalara ilgi giderek artıyor. Fiyatı 10-12 milyon dolar arasında değişen simülatör hastalar, şuan çok sayıda tıp fakültesinin hayalini süslerken, OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi kurduğu Web Tabanlı Medikal Simülasyon Eğitim Merkezi’nde kendi simülatör hastasını yaptı. Cihazın yazılım programı Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri tarafından hazırlandı. Robot hastanın iç organları tıp fakültesinde tasarlanırken, parçaları ise üniversite üretildi. İnsan gibi nefes alabilen, nabzı atan, tansiyonu ölçülebilen ve organları bulunan simülatör hastada ortaya çıkabilecek rahatsızlıkların her çeşit versiyonuna yer verildi. Tıp öğrencileri, gerçek bir hastayı taklit eden maketle ilk etapta acil müdahalenin hızlı ve en doğru şekilde nasıl yapılabileceğini öğreniyor. 

“ÇOK MALİYETLİ OLDUĞU İÇİN BİREBİR İNSANI TAKLİT EDEN ROBOTU BİZ YAPALIM DEDİK” 

OMÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Ömer Ömer Tontuş, simülasyon hastanın, ABD’de hekim hatalarından kaynaklanan dava ve tazminatları ortadan kaldırmak istenmesiyle ortaya çıktığını kaydetti. Bu nedenle kurulan öğrencilerin hastalara müdahale etmeden önce simülasyon merkezlerinde eğitildiğini söyleyen Yard. Doç. Dr. Tontuş, “Bu süreç ABD’de tamamlandı ve hızla Avrupa’da da yayılıyor. Bunun dalgası Türkiye’ye de geldi. Şuan Cerrahpaşa’da bunun hazırlıklarını yapılıyor. Ülke geneline de yayılacak. Çok maliyetli olduğu için birebir insanı taklit eden robotu biz yapalım dedik. O nedenle önce cihazın kompüter taban yazılımlarını hazırladık, sonra da robotun iç organlarını ve diğer aksamlarını yaptık. Şuan simülasyon hazır ve çalışır durumda.” dedi. 

Robotun her hangi bir organına bilgisayar üzerinden komut verilip öğrencilere muayene ettirdiklerini ifade eden Yard. Doç. Dr. Tontuş, “Maketin içine çeşitli organlar yerleştiriyoruz. Örneğin bilgisayardan maketin karaciğeri büyük gösterilmesini istiyoruz. O da büyük gösteriyor. Daha sonra öğrenciyi içeri alıp muayene ettiriyoruz. Öğrenci muayene ettikten sonra ne bulduğunu soruyoruz. Karaciğerin büyük olduğunu bulduğunu söylerse artı puan alıyor. Daha sonra başka öğrenciyi alıyor ona da kalp yetmezliği ile alakalı simülasyonu uyguluyoruz. Bu şekilde öğrencilerin kalp seslerini, akciğerdeki hastalıkları, EKG uygulamaları gibi birçok konuda hastaya müdahale etmesini öğreniyor. Bu sayede öğrenciler gerçek hastayla karşılaştıklarında bunların ne anlama geleceğini önceden öğrenmiş, tüm risk faktörleri azalmış oluyor.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.