Kategoriler
Haberler

Dokuz Eylül Patoloji Türkiye’de bir ilke imza attı

Türkiye’de ilk kez bir patoloji anabilim dalı hizmet ve teknik açıdan akredite oldu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı, TS EN ISO/IEC 17020 nolu standarta uygunluk göstererek, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edildi.

Konu ile ilgili görüş bildiren Kalite Komisyonu Başkanı Prof.Dr.Kutsal Yörükoğlu “Patoloji Dernekleri Federasyonu çatısı altında yaptığımız en öncelikli çalışmalardan biri hizmet standardizasyon kriterlerimizi belirlemek idi. Bunu başardıktan sonra, sıra toplam kalite güvencesine gelmişti. Anabilim dalımızda tüm süreçleri gözden geçirerek, yaklaşık bir yıllık bir çalışma sonrası kalite programımızı oluşturduk. TÜRKAK tarafından yapılan ziyaretten sonra, bu özverili çalışmanın ödülünü aldık.” dedi.

Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Erdener Özer de: “  Daha önce az sayıda olsa da, ISO 9001’e göre belge alan patoloji birimleri var idi.  Ancak bu şekilde belgelendirme laboratuvarın teknik yeterliliği ve rapor kalitesi hakkında hiçbir beyanda bulunmaz. Bu bakımdan alınan hizmet kalitesi açısından ikna etme gücü oldukça yetersizdir. Ancak bizim aldığımız belge bu eksikliği ortadan kaldırıyor. Bu nedenle biz bir ilki gerçekleştirdik. Üstelik uluslararası da kabul edilen akreditasyon belgesini aldık. Umarız diğer patoloji birimleri de yakın zamanda bu önemli aşamayı kateder.” dedi.

Kaynak: Kaynak: Medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.