Kategoriler
Haberler

Eksiğimiz var ama vatandaş memnun

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık çalışanlarının sayısının Avrupa ülkelerinin çok altında olduğunu hatırlatarak, “Avrupa’da her 100 bin kişiye 350 hekim düşerken, bu sayı Türkiye’de 160’ı buluyor.” dedi. Akdağ, buna rağmen sağlıkta dönüşüm öncesinde vatandaşların sağlık hizmetlerinden memnuniyetinin yüzde 39 iken, bugün bu oranın yüzde 76’ya çıktığını söyledi. 

Bakan Akdağ, yeni binasına taşınan Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesi’ni ziyaret edip, sağlık çalışanlarıyla bir araya geldi. Akdağ, hastanenin yemekhanesinde çalışanlarla birlikte yemek yedi. Akdağ, ‘Sağlık Çalışanları Toplantısı’nda ise Türkiye’de 9 yıldır önemli bir dönüşüm programını yürüttüklerini belirtti. Bu dönüşümün sıkıntılarını çektiklerini kaydeden Akdağ, ortaya çıkan güzel işlerin tüm sıkıntılara değdiğini dile getirdi. Akdağ, Türkiye’de sağlık çalışanlarının sayısının, olması gerekenin çok altında olduğuna dikkat çekerek, durumun doktor için de hemşire için de aynı olduğunu bildirdi. 

“TÜRKİYE’DE HEMŞİRE, EBE AVRUPALI MESLEKTAŞININ 3 KATI İŞ YÜKÜNE SAHİP” 

Sağlık çalışanlarının üzerinde çok iş yükü olduğunu anlatan Akdağ, “Avrupa ortalamasında, her 100 bin kişiye 350 hekim düşüyor. Türkiye’de ise sayı 160. Hemşire, ebe sayısı 200’ün biraz altında. Avrupa ortalamasında bu sayı 750’lere dayanıyor. Türkiye’deki her bir hemşire ya da ebe, Avrupalı meslektaşının en az 3 katı kadar iş yüküne sahip.” diye konuştu. 

Türkiye’de, işsizliğin en az yaşandığı yerin sağlık alanında olduğuna dikkat çeken Akdağ, sağlık meslek lisesinden bile mezun hemşirelerin işinin hazır olduğunu bildirdi. 

Sağlık çalışanlarının zaman zaman saldırılara uğradıklarını gördüklerini dile getiren Akdağ, şiddet teşebbüsü bile olsa, bunu kendisinin takip ettiğini vurguladı. Akdağ, daha sonra sağlık çalışanlarının sorularına cevap verdi. Toplantıya, Vali Hüseyin Avni Coş, AK Parti Adana milletvekilleri Necdet Ünüvar ve Mehmet Şükrü Erdinç de katıldı. 

“SAĞLIK HİZMETLERİNDEN MEMNUNİYET ORANI YÜZDE 76’YA ÇIKTI” 

Bakan Akdağ, Numune Hastanesi’ndeki toplantının ardından, Sağlık Bakanlığı İzleme Değerlendirme Ekibi’nce ‘Adana’daki Sağlık Hizmetleri İlerleme ve Değerlendirme Çalışması’nda ortaya çıkan sorunların ele alındığını bir toplantı yaptı. Hekimevi’ndeki toplantıda konuşan Akdağ, her ilde yaptırdığı değerlendirme çalışmasıyla sağlıkta yaşanan sıkıntıları ve yeni konuları ele aldıklarını bildirdi. Akdağ, sağlıkta dönüşüm öncesinde vatandaşların sağlık hizmetlerinden memnuniyetinin yüzde 39 iken, bugün bu oranın yüzde 76’ya çıktığını söyledi. 

Türkiye’nin, sağlık açısından elindeki kaynakları en mükemmel şekilde kullanan örnek ülke durumuna geldiğini anlatan Akdağ, şöyle dedi: ”Doktor eksiği, hemşire eksiği, fizyoterapist eksiği ya da diğer sağlık çalışanlarında bazı eksiğimiz var. Ama sistemimiz yerli yerine oturdu. Hem bizden daha fazla para harcayan, hem de insan kaynağı bizden çok zengin olan bir çok ülkeye kıyasla Türkiye’de sağlık hizmetleri vatandaşın daha kolay eriştiği bir seviyeye yükseldi. Memnuniyet de arttı. Sağlık göstergelerimiz iyileşti. Biz bunlarla yetinemeyiz. Yapabileceğimizin en iyisini yapmak, başta benim olmak üzere herkesin görevi.” 

Ülkeyi, sağlık açısından vatandaşın rahat ettiği bir yer konumuna oturtmak istediklerini ifade eden Akdağ, bu alanda büyük mesafe aldıklarına dikkat çekti. Hükümetin, hizmetleri arasında en yüksek memnuniyet artışının sağlık alanında yaşandığına vurgu yapan Akdağ, ”Burada tabi eksiklerimiz de var. Bunları bugün konuşacağız.” dedi. Akdağ, toplantının ardından, aynı binada Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adana Şubesi yöneticileri ile bir süre görüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.