Kategoriler
Haberler Kültür

Elemtere fiş, kem gözlere şiş

 

www.mypatoloji.com ‘dan

“Bir ilkbahar sabahı
Güneşle uyandın mı hiç
Çılgın gibi koşarak
Kırlara uzandın mı hiç”
Bugün güneşle uyanınca evde durmak haram oldu tabi ki… kırlara mı uzansak, tarihin derinliklerine mi dalsak diye düşünürken kendimizi bir boncuk ocağının alevini seyrederken bulduk, Nazar Köy’deydik. 
İzmir’den Kemalpaşa’ya doğru gidiyorsunuz, Kemalpaşa’nın içinden Torbalı yolu’na dönüyorsunuz. Biraz devam edince sağda Nazar Köy tabelasını göreceksiniz. Gerçek adı Kurudere Köyü; navigasyon kullanıyorsanız Nazar Köy adıyla bulamazsınız.
Küçük bir köy ama şehirden gelen herkes için büyük bir sakinlik. İlle otantik olacağız diye deforme edilmiş pek çok turistik köye göre çok sade kalmış, kendi halinde bir köy diyebiliriz sanırım. Tabelalar sizi nazar boncuklarına doğru götürecek. Küçük bir meydanı çevreleyen bir sürü tezgah göreceksiniz. Gözüne boncuk atölyesi çarpacak, Nazar Cafe komşuluğunda olan atölyeyi cafenin içerisinden de izleyebilirsiniz. Ama atölyeye girip o alevin sıcaklığını hissetmek, kor olmuş camdan gözlerini alamamak başka bir şey. Ocağın başında oturup boncuk ustalarıyla sohbet edin, nazar boncuğuna harf yazıyorlar hemen oracıkta; 5 tl. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.