Kategoriler
Haberler

ESAFED yönetimi güven tazeledi

Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) 1. Olağan Genel Kurulu, Şifa Üniversitesi Eğitim Kampüsü’nde yapıldı ve yönetim kurulu. oybirliği ile seçilerek güven tazeledi. ESAFED Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, yaptığı konuşmada gösterilen güvene teşekkür ederken var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi. ESAFED 1. Olağan Genel Kurulu, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’yla başladı. Toplantıya evsahipliği yapan Şifa Hastaneler Grubu Genel Koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Ateş, sivil toplum kuruluşlarının önemine değinerek, “thinktank kuruluşu” da denilen bu tür düşünce kuruluşlarının hükümetlere, bakanlıklara ve bütün topluma yön verdiğini belirtti. ESAFED’in, “Dünya iyileşinceye kadar” sloganını çok güzel ve manidar bulduğunu kaydeden Doç. Dr. Ateş, “Somali’ye gitti arkadaşlar, proje geliştirdiler. Dünyanın her tarafına giden sahabeler, sonra Osmanlı gibi arkadaşlar, nasıl biraz daha oraları güzelliklerle sulayabiliriz, kuruyan topraklara güzellikler akıtabiliriz diye düşünmüşler. Bunun sevdasında bizim arkadaşlarımız. Bunu kişisel olarak düşünemezdik ama ortak akılla bunu başardılar. Allah, emeklerinizi zayi etmez inşallah.“ diye konuştu. 

ESAFED Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz ise yaptığı konuşmada, dünyanın ve Türkiye’nin ihtiyaçları çerçevesinde bir gönül birlikteliği içinde çözüm arayışlarının kendilerini biraraya getirdiğini ifade etti. Prof. Dr. Sarsılmaz, yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda organizasyon olduğuna işaret ederek şunları söyledi: “Bu organizasyonlarda en etkin olan ve en yetkin olan, genelde gönüllülük hareketleri. Bunu Türkçe Olimpiyatları’nda gördüğünüz gibi Türkiye’nin okullarında, Kimse Yok Mu Derneği’nin faaliyetlerinde de görüyorsunuz. Tamamen gönüllülük hareketi üzerine bina edilmiş bu kurumsal yapılar dünyaya açılıyor ve dünya, olanları saygıyla izliyor. İşte ESAFED de bu mantıkla önemli başarılara imza atıyor. O gönül birlikteliğinin, somut hale gelmiş şeklini uyguluyor. Arkadaşlar, gece gündüz çalışıyorlar. Hizmet noktasında biz de varız diyorlar. Nereye gidilecekse oraya gideriz, canımız bu yollarda feda olsun diyorlar. Bu mantığın somut göstergesi olarak biraradayız.” 

Daha sonra divan başkan ve üyeleri seçildi. Başkan Dr. Esat Ertekin, üyeler Dr. Metin Akdağ, Dr. Erol Uysal ve Dr. Abdullah Öztürk’ten oluşan divan kurulu, yönetimi genel kuruldaki üyelerin oylarıyla ibra etti. Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rüçhan Uslu, faaliyet raporunu okuyarak federasyonun bugüne kadar yaptığı icraatları anlattı. Ağustos 2011’de kurulan federasyonun, Kimse Yok Mu Derneği ile protokol yaparak hem Sudan hem Somali’de sağlık çalışmalarını başlattığını ifade eden Prof. Dr. Uslu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA)’nın da işbirliği ile Sudan’da geçen ocak ayından itibaren katarakt ameliyatlarına başlandığını, ortalama her ay 350-400 katarakt ameliyatı yapıldığını belirtti. Prof. Dr. Uslu, Sudan’da sünnet organizasyonu yapmak üzere ülkedeki yerel bir dernekle protokol yapıldığını, bilgi ve beceri arttırmak için Somalili sağlık personelinin İzmir’de eğitilmesi projesi başlatıldığını, toplamda 16 doktor ve 20 hemşirenin eğitiminin planlandığını aktardı. Prof. Dr. Uslu, İzmir Valiliği tarafından EXPO Danışma Kurulu üyeliğine seçilen ESAFED’in, Sağlık Bakanlığı ile ortak projeler yapmak üzere prensip kararı aldığını belirtti. 

Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz başkanlığındaki yönetim kurulu Prof. Dr. Mustafa Cirit, Prof. Dr. Rüçhan Uslu, Dr. Ali İravul, Doç. Dr. Şeyda Örs Kaya, Dr. Haluk Şener Özpolat, Opr. Dr. Ali Kasap, Dr. Mahmut Esat Ertekin, Dr. Tufan Çolak, Uzm. Dr. Abdullah Öztürk, Opr. Dr. Mehmet Söyler, Opr. Dr. Erol Uysal, Uzm. Dr. Fuat Yıldız, Uzm. Dr. İsmail Yavaş ve Yrd. Doç. Dr. Faik Fevzi Okur, yönetim kurulu yedek üyeleri Prof. Dr. Talat Tavlı, Dr. Metin Akdağ, Dr. Ayhan Akçalı, Dr. İlhan Gülmez, Dr. Nihat Güngör, Dr. Ali Samancıoğlu ve Dr. Bircan Savran, denetleme kurulu asil üyeleri Dr. Abdi Canan, Dr. Ufuk Kale ve Dr. Serdar Altınçekiç, denetleme kurulu yedek üyeleri Ahmet Özcan, Erdal Erikoğlu ve Serdar Dinç, 36 oydan geçerli 35 oyu alarak yeniden seçildi. EGESADER Başkanı Prof. Dr. Talat Tavlı’ya, derneğin yaptığı proje ve faaliyetlerden dolayı Başkan Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz tarafından plaket verildi. Genel kurula, Ege ve Akdeniz bölgelerinde federasyona üye 13 ilden, 18 sağlık derneğinin delegeleri katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.