Kategoriler
Haberler

Hacettepe’deki nakillere ilişkin Teftiş Kurulu incelemesi tamamlanmak üzere

Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu’nun, Hacettepe Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çift kol ve çift bacak nakli ile yüz nakline ilişkin başlattığı inceleme sonucu bir hafta içinde açıklanacak. 

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kompozit Doku Nakli Merkezi’nde 24 Şubat’ta yapılan ekstremite nakilleri ve yüz nakline ilişkin olarak Bakanlık Teftiş Kurulu tarafından inceleme başlatıldığını hatırlattı. Konunun tüm yönleriyle incelendiği belirtilen açıklamada, “Ayrıca bu konudaki Kompozit Doku Nakli Bilimsel Danışma Komisyon kararı da müfettişlerce değerlendirilecek ve bir hafta içerisinde tamamlanarak sonuç kamuoyu ile paylaşılacaktır.” denildi.

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ’NDE ÇİFT KOL VE BACAK NAKLİ YAPILAN ŞEVKET ÇAVDAR HAYATINI KAYBETMİŞTİ 

Hacettepe Üniversitesi, 24 Şubat tarihinde 25 yaşındaki Cengiz Gül’e yüz nakli, 27 yaşındaki Şevket Çavdar’a ise çift kol ve bacak naklini gerçekleştirmişti. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, o gün yaptığı açıklamada dünyada ilk kez çift kol ve bacak naklinin gerçekleştirildiği bilgisini vermişti. Ancak nakilden iki gün sonra 26 Şubat’ta Çavdar’a nakledilen sol bacağın ‘eklenen dokulardaki artan dolaşımı kardiyak sistemin karşılayamaması’ nedeni ile alındığı duyuruldu. Ertesi gün, 27 Şubat’ta nakledilen diğer uzuvların da alındığı açıklandı.

Çavdar ile ilgili acı haber ise aynı gün akşam saatlerinde geldi. Üniversite’den yapılan yazılı açıklamada Çavdar’da gelişen metabolik dengesizliğin hastanın yaşamını ciddi düzeyde etkileyecek duruma geldiği, alınan tüm önlemler ve uygulamalara rağmen 19.20’de hayatını kaybettiği duyuruldu.

BAKANLIK İNCELEME BAŞLATTI, KOMPOZİT DOKU NAKLİ BİLİMSEL DANIŞMA KURULU TOPLANDI 

Çavdar’ın ölüm haberinin ardından, nakillerin, yönergeye uygun yapılmadığı ortaya çıktı, üniversiteler arası rekabet iddiaları gündeme geldi. Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu. Bu gelişmelerin ardından 29 Şubat’ta Kompozit Doku Nakli Bilimsel Danışma Komisyonu toplanarak Akdeniz ve Hacettepe Üniversitelerinde gerçekleştirilen nakilleri masaya yatırdı. Nakilleri gerçekleştiren ekiplerin sorumluları Prof. Dr. Ömer Özkan ve Prof. Dr. Serdar Nasır hastaların uygun nitelikte ameliyata alınıp alınmadığı ile ilgili komisyon üyelerine bilgi verdi.

Komisyon bugünkü toplantısında ise yüz naklinin endikasyona uygun olmadığı, ekstremite naklinin ise endikasyon dışında olduğu gerekçesi ile Hacettepe Üniversitesi’nin Kompozit Doku Nakli Merkezi Ruhsatı’nın iptal edilmesine oybirliği ile karar verdi.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NDEKİ BACAK NAKLİ DE KRİTERLERE UYMUYOR 

Akdeniz Üniversitesi’nde ise Türkiye’de ilk kez Uğur Acar’a yapılan yüz nakli uygun bulundu. Ancak, alt ekstremitenin endikasyon listesinde belirtilen kriterlere uymadığı tespit edildi.

Komisyon kararları ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, mevzuata uygunluğun daha dikkatli değerlendirilmesi konusunda ilgili üniversitenin uyarılarak bilgilendirildiği ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.