Kategoriler
Haberler

Halk sağlığı müdürlüklerinin kurulum çalışmaları için rehber hazırlandı

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, halk sağlığı müdürlüklerinin kuruluş çalışmalarında yardımcı olmak üzere ‘Halk Sağlığı Müdürlüğü Yönetim Rehberi’ hazırladı. 

        Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ş. Mustafa Aksoy, 663 Sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin, 2 Kasım 2011 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı ile bağlı kuruluşların yeniden yapılandırıldığına işaret eden Aksoy, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun görevinin halk sağlığını korumak ve geliştirmek, sağlık için risk oluşturan faktörlerle mücadele etmek, birinci basamak sağlık hizmetlerini yürütmek ve bu hususta gerekli düzenlemeleri yapmak olduğunu açıkladı.

Rehberin önsüzünde sağlık çalışanlarına seslenen Aksoy, “Kurum başkanlığına atandığım tarihten bugüne kadar Türkiye Halk Sağlığı Kurumu merkez ve taşra teşkilatını yapılandırmak için çalışmalarımızı yürüttük. Öncelikle merkez organizasyon şeması ve görev tanımlarını, daha sonra halk sağlığı müdürlükleri organizasyon şema ve görev tanımlarını hazırladık. Şu anda halk sağlığı müdürlüklerinde birim tarzında bir yapılanma öngörülmüştür. Ancak, şube düzeyine çıkarma faaliyetimiz sürmektedir. Bu çalışmalar ışığında, taşra teşkilatı yöneticilerimize ve çalışma arkadaşlarımıza ‘nasıl bir çalışma metodu ile çalışmamız gerektiği’ konusunda örnek olmak, sorunların daha oluşmadan önlenmesini sağlayacak ‘Halk Sağlığı Müdürlüğü Yönetim Rehberi’ hazırladık. Bu rehberin, çalışma arkadaşlarınız tarafından başucu kitabınız olması için ‘Versiyon 1’ olarak şu anda yayımlıyoruz. Güncel sorularınız ışığında çözüm önerilerinin de devam edeceği göz önünde bulundurulduğu için bu rehber de kendini buna uygun olarak sürekli yenileyerek kalıcı bir kitap olacaktır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.