Kategoriler
Haberler

Hekimler yeni düzenlemelerden memnun değil

“Ana bilim dalı yapısını gözden geçirmeli miyiz?”

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, ana bilim dalı yapısının yeniden gözden geçirilmesinin düşünülmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul  Sağlık Eğitimi Kongresi kapsamında düzenlenen “Tıp Fakültesi Öğrencileri ve Asistanları ile Etkileşimli Toplantı”da, öğrencilerin ve asistanların eğitim sorunları konuşuldu. İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in başkanlık ettiği oturumda, çeşitli üniversitelerden öğrenciler ve asistanlar eğitim sorunlarını dile getirdiler ve çözüm önerilerini sundular.

Söylet, yaptığı konuşmada, “Bu kadar özelleşmiş, bu kadar daralmış ihtisas sahalarımızda her şeyi karıp yeniden multidisipliner merkezleşme tarzında belki ana bilim dallarını kenarda muhafaza edip, belki de hiç muhafaza etmeden  acaba her şeyi yeniden düşünmeli miyiz?” dedi. Kişisel gelişimin ve iletişim becerilerinin öneminden de söz eden Söylet, “Medikal tarafımız kadar paramedikal tarafımızın da güçlü olması lazım. Hekim hep özenilen insan olmalıdır. Her türlü krizi doğru yöneten insan olmalıdır. Biz bu bilgi-beceri ve yeterlilikleri de öğrencilerimize vererek mezun etmeliyiz. Belki o hoşumuza gitmeyen politik gelişmeleri daha fazla etkileme gücümüz olabilir diye düşünüyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Söylet, hastaneyi işletmecilerin mi, yoksa hekim işletmecilerin mi idare etmesi gerektiği sorusuna da değinerek, “Yine de tıp fakültelerinden birilerinin yönetici olarak çıkması avantajlı olur gibi düşünüyorum. Danışmanlık bence çok önemli. Yol göstermek lazım” dedi.

Öğrenciler eksikleri anlattı

Toplantıda söz alan asistanlar, eğitimlerinde karşılaştıkları sorunları anlattı. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Asistanı Ahmet Şenel, fiziki altyapıların olmadığını, nöbetlerin düzensiz olduğunu, sekreterya işlerinin kendilerinde olduğunu ve haliyle “angarya” denilen işlerinin biriktiğini dile getirdi. Şenel ayrıca, performans adaletsizliğini, rekabet içerisinde olduklarını, aldıkları düşük ücretlerin eğitimlerini etkilediğini de sözlerine ekledi.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dâhiliye Ana Bilim Dalı Asistanı Dr. Ahmet Kurt, yaptığı sunumda, tıp fakültesi ve eğitim hastanelerinde düzenlemeler yapılması gerektiğini kaydetti. Bakanlık hastanelerinin ve tıp fakültelerinin istediği doktorları tarif eden Kurt, Bakanlık hastanelerinde belirlenmiş bilgi, beceri ve yeterliliklere sahip yetişmiş insan gücü; üniversitelerde ise hedefleri olan vizyon sahibi seçkin hekimler olduğunu dile getirdi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Battal Emin Şahin, klinik öncesi dönem ve sorunlarından bahsetti. Şahin, ana bilim dallarının birbirinden bihaber oldukları tekdüze eğitim istemediklerini söyledi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi  1. sınıf öğrencisi Hülya Zeynep Oktay, kurumsal düzenin olmadığını, üniversiteden çok bir hastanede eğitim gördüklerini anlattı.  Teknolojik imkânların olmadığını da belirten Oktay, daha önceden hazırlanmış sunumların üzerinden geçen hocaların olduğunu, kitap okumak yerine hoca notlarından ders çalışarak daha yüksek not aldıklarını ifade etti.

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Oğuz Kızılkaya, ne öğrenmeleri gerektiğinin açıkça belirtilmesi gerektiğini, öğrencilerin kendi aralarında  iletişimde olmaları ve eğitimle öğrencilere hizmet kabiliyetinin kazandırılması gerektiğini dile getirdi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Ahmet Emin Öztürk, eğitimde uygulamaların olmadığını, personel yetersizliğini, iş yükümlülüklerinin fazlalığını ve uygulanan Farabi Eğitim Sisteminin TUS’a çalışılan bir eğitim programı haline getirildiğini söyledi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Asistanı Dr. Şahin Hanalioğlu ise www.asistanhekim.org internet sitesini kurduklarını ve bu sitede son düzenlemeler ve kanun hükmünde kararname ile ilgili yaptıkları anket sonuçlarını açıkladı. Hanalioğlu, hekimlerin yeni düzenlemelerden memnun olmadıklarını, bunun eğitimlerini olumsuz bir şekilde etkilediğini söyledi.

Haber Medimagazin’den Alınmıştır, Haberin orjinal kaynağına ulaşmak için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.