Kategoriler
Haberler

İKÇÜ- ESSİAD işbirliği

Gelişimini hızlı adımlarla sürdüren İzmir’in 4. devlet üniversitesi İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, ‘sanayide üniversite’ konseptiyle çalışmalarına yoğun olarak devam ediyor. Sanayi sektörüyle ortak faaliyetlere başlayan İKÇÜ, ülkemizin ve Ege Bölgesinin önde gelen sektörlerinden olan endüstriyel iklimlendirme ve soğutma sektörü tarafından uluslararası akredite test ve laboratuvar merkezi kurulması için harekete geçti. Bu kapsamda ortak çalışma kararı alınan Ege Soğutma Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESSİAD) heyeti İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesini ziyaret etti.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesinde düzenlenen toplantıya Rektör Prof. Dr. Galip Akhan, ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever’in yanısıra; İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Okur, Mühendislik ve Mimarlık fakültesi öğretim üyeleri, ESSİAD yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Toplantıda, ESSİAD tarafından kurulması planlanan uluslararası akredite test ve laboratuar merkezinde endüstriyel havalandırma, iklimlendirme ve soğutma sistemlerinin ürün test ve iyileştirmelerinin yapılacağı önemle vurgulandı. Yapılan görüşmede, ülkemizin bu alandaki ilk uluslararası akredite test ve laboratuar merkezi olacağı ve bugüne kadar yurtdışında yapılan endüstriyel havalandırma, iklimlendirme ve soğutma sistemleri testlerinin artık ülkemizde yapılacağı belirtildi.

Kurulacak olan uluslararası akredite test ve laboratuar merkezinde üretim ve teknoloji altyapısının güçlendirilmesi, ihracata dönük sanayileşmenin geliştirilmesi, ARGE altyapısının güçlendirilmesi ve üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi ve kritik öneme sahip araştırma ve planlama çalışmaları yapılacak. Bu proje kapsamında İzmir Kalkınma Ajansından (İZKA) alınacak destek tutarı yaklaşık 6 milyon TL olarak öngörülmektedir.

Konuşmaların ardından planlanan tüm projelerde İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi heyeti ile ESSİAD Yönetim Kurulu heyeti arasında ortak adım atma kararı alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.