Kategoriler
Haberler

İKÇÜ’de İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy’u anma paneli düzenlendi

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İstiklal Marşı’nın kabulünün 91. yıldönümü ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anma  paneline evsahipliği yaptı. Açılış konuşmasını İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan’ın yaptığı panele, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Gökçek, Celal Bayar Üniversitesi  Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Sabahattin Çağın, Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi  Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Ünal Şenel konuşmacı olarak katıldı. 

Panele, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Celal Kocabaş, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Malas,  Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Demir, SuÜrünleri Fakültesi Dekani Prof. Dr. Ahmet  Adem Tekinay, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İbrahim Pirim, Çiğli Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hikmet Erdem, akademisyenler, Daire Başkanları ve çok sayıda öğrenci katıldı. 

Milli marş olgusunun, bir milletin ve devletin varlığını, istiklalini ve egemenliğini gösteren milli sembollerden olduğunu belirten İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, ” İstiklal marşları, milletlerinin tarihi ve kültürel birikimlerini, milli karakterlerini ve ulusal kurtuluş mücadelelerini özetleyen destanlardır. İstiklal Marşımız, Milli Mücadelenin bütün heybetini ve canlılığını başarıyla yansıtır. Onun bu başarısındaki en önemli unsur Mehmet Akif’in şahsiyeti ve Milli Mücadele yıllarındaki konumudur” şeklinde konuştu. 

İKÇÜ Rektörü Prof Dr. Galip Akhan, Akif’in çağdaşları içinde bilimi en fazla öne çıkaran bir şair ve düşünür olduğuna dikkat çekerek;”Akif, bilimin ilerlemesi ve birinci sınıf bilim adamlarının yetişmesi için gayret, hürmet, destek ve istikrar ister İzmir’in 4. devlet üniversitesi olan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ülkemizin bilim ufkunu genişletmeyi, evrensel nitelikte çalışmalar gerçekleştirmeyi insanlığa bilim ve teknoloji alanlarında katkıda bulunmaya; kültürlü, çağdaş, özgüveni yüksek, sosyal yaşamında başarılı ve evrensel değerlere bağlı nesiller yetiştirme gayesinde hızlı ve emin adımlarla devam etmektedir” diye konuştu. 

Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi  Türk Edebiyatı  Ana Bilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Ünal Şenel  Mehmet Akif’in abide bir kişilik örnek bir şahsiyet olduğuna vurgu yaptı. Şenel,  ” Mehmet Akif, Fikirleriyle de hep örnek alınacak yol gösterecektir. Çağını aşan bir düşünürdür. Yaşadığı dönemde O’nu anlayan pek çıkmamıştır. Bugün O’nun sosyal realiteyi ve milletimizin konumunu ne kadar doğru tespit ettiğini gelişmeler göstermiştir. Bugün milletimiz, devletimiz Akif’in o zamanlar üstünde durduğu meselelerle uğraşmaktadır. Bu O’nun ileri görüşlülüğü ile ilgilidir.” dedi. 

Celal Bayar Üniversitesi  Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Sabahattin Çağın ise Safahat’i irdeleyerek “Fikir akımlarıyla olan olumlu yada olumsuz ilişkileri hem şiirlerine hem de makalelerine yansımıştır. Akif İslamcılık akımının en çok özdeşleştirilen şahsiyetlerinin başında gelmektedir. Islam dünyasında bazı durumların düzeltilmesi gerektiğini düşünen Akif,  Şiirlerinde en çok yakındığı husus  Islam dünyasının içine düştüğü miskinlik ve tembelliktir. Özellikle kader ve tevekkül kavramalarının yanlış anlaşılması Akif’in en çok eleştirdiği durumdur.” dedi. 

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Gökçek, İstiklal Marşı’nın iki günde yazıldığı ile ilgili söylemlere  karşı çıkarak; “Şiir çalışma işidir. Mehmet Akif, şiirleri üzerinde çok uzun dönemler çalışan bir şairdir. İstiklal Marşı belki iki gün içinde kaleme alınmış olabilir ama O’nun zihninde uzun yıllar boyunca yazılan bir şiirdir. Daha önceki yıllarda yazdığı şiirlerindeki kavramlar ile İstiklal Marşındaki kavram benzerliklerini iyi incelemek gerekmektedir ” şeklinde konuştu. 

Panel, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğrencisi Büşra Yurdakul’un seslendirdiği “Bülbül” adlı şiir ile devam ederken; Şef Ümit Yazıcı’nın yönetimindeki Kültür Bakanlığı İzmir Devlet Klasik Türk Musikisi Topluluğu korosunun seslendirdiği İstiklal Marşı besteleri konseri  ile son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.