Kategoriler
Haberler

İki kanseri, kök hücre nakliyle yendi

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’nde kanser tedavisi gören 66 yaşındaki emekli işçi Şevket Cengiz, kök hücre nakliyle hem kan hem de prostat kanserini yendi. PAÜ bünyesinde 4 milyon lira yatırım yapılarak kurulan kök hücre nakil ünitesinde, bir yılda 19 hasta sağlığına kavuştu. Ünitenin tanıtım toplantısı, hastane bünyesindeki Fahri Gökşin Onkoloji Binası’nda yapıldı. Tanıtım toplantısına PAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Keskin, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Uğur Koltuksuz, Hemotoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr İsmail Sarı, hastalar ve hasta yakınları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başhekim Koltuksuz, 1 Nisan 2011’de Sağlık Bakanlığı’ndan kemik iliği nakli merkezi ruhsatı alan ünitenin, 20 kişilik uzman ekiple çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Koltuksuz, “Hastanemizde, bir yıl gibi kısa sürede 19 hastaya kök hücre nakli yapıldı. Hastaların tamamında başarı elde edildi. Ünitemiz sayesinde hastalarımız başka illere gitmek zorunda kalmıyor.” dedi.

Doç. Dr. Sarı da hastanelerine İzmir, Isparta, Manisa, Muğla, Burdur, Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya’dan hastalar geldiğini ifade etti. Doç. Dr. Sarı, “Kök hücre naklinde iki üç yıl öncesine kadar ülke olarak çok kötü durumdaydık. Özellikle lösemi hastaları, tedavi görmede ve nakil yaptırmada çok fazla sıkıntı yaşıyordu. Son yıllarda kök hücre naklinde büyük yol alındı. 10 yıl önce yılda 200-300 kök hücre nakli yapılabiliyorken 2011 yılında 2 binin üzerinde nakil yapıldı. Bir yıl önce açılan ünitemizde kişinin kendi kök hücrelerinden alınan sağlam kök hücreler, yine kişinin kendisine naklediliyor. Kardeşler dışındaki kişilerden alınan kök hücrelerin naklinin yapılması için de çalışmalarımız sürüyor.” diye konuştu.

Toplantıda hazır bulunan hastalardan Şevket Cengiz de kök hücre nakliyle hem kan kanserini hem de prostat kanserini yendiğini söyledi. Prostat kanseri tedavisi görürken kan düşüklüğü şikayetiyle gittiği hastanede kan kanseri teşhisi koyulduğunu dile getiren Cengiz, “Hastalığım 30 sene evvel başladı. Devlet hastanesinde 4 sene kemoterapi gördüm. Sonra üniversite hastanesinde kök hücre nakli oldum. Prostat kanseri tedavim kemoterapiyle devam edecekti ancak kök hücre nakliyle birlikte iyileşme oldu. Şimdi kendimi çok iyi hissediyorum.” şeklinde konuştu. Doç. Dr. Sarı ise Şevket Cengiz’e miyelom kanseri tedavisi görürken kök hücre nakli yapıldığını belirterek, “Ayrıca prostat kanseri tedavisi de görecekti ancak kök hücre nakle yaptıktan sonra diğer hastalığının da kalktığını gördük.” ifadelerini kullandı.

“İki kanseri, kök hücre nakliyle yendi” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.