Kategoriler
Haberler

İngiltere’de aşırı alkol tüketimi karaciğere bağlı ölümleri arttırdı

Karaciğere bağlı ölümlerin yüzde 60’ını erkeklerin oluşturduğu ve ölenlerin yaklaşık yüzde 10’unun 40 yaşlarındaki insanlar olduğu kaydedildi. Bu tür ölümlerin daha çok yaşam standartlarının düşük olduğu ülkenin kuzey bölgesinde yaşanması raporda dikkat çeken diğer bir nokta olarak göze çarpıyor.

İngiltere Karaciğer Hastalıkları Vakfı Başkanı Profesör Martin Lombard, karaciğere bağlı ölümlerin birçoğunun aşırı alkol tüketimi ve sağlıksız beslenmeden kaynaklandığını belirterek, “Rapordan da anlaşılabileceği gibi ölümlerin birçoğu önlenebilir. En kısa sürede bu problemin çözümü noktasında bir şeyler yapmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Alkol tüketiminin her geçen gün artması ülkede son zamanlarda en çok tartışılan konuların başında geliyor. 

Ölümcül hastalıklara sebep olmanın yanı sıra alkolün, devletin sağlık bütçesine milyonlarca sterlin zarar verdiği ve suç oranlarını arttırdığı belirtiliyor. 2012 yılı bütçesini açıklamak için dün mecliste bir konuşma yapan Maliye Bakanı George Osborne de alkolün devlet bütçesine verdiği zarara vurgu yaptı. Fakat buna rağmen alkol vergilerinde bir değişiklik yapmayacaklarını açıklaması dikkat çekti.

İngiliz sağlık uzmanları, alkol tüketiminin azaltılmasına yönelik hükümete belli zamanlarda önerilerde bulunuyor. Bu önerilerin başında ise alkol taban fiyatlarının azaltılması geliyor. Hükümet ise Avrupa Birliği serbest ticaret anlaşmasını bahane ederek bu gibi çözüm önerilerine ekonomik nedenlerden dolayı duyarsız davranıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.