Kategoriler
Haberler

İşte yüz nakline ödenecek tutar

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, yüz naklinde 15 günlük tedavi süreci için Akdeniz Üniversitesi’ne 46 bin lira ödeneceğini açıkladı. Acar, yüz nakli ameliyatlarında ilk 15 günlük hassas dönem için fiyatlandırma komisyonu tarafından 42 bin TL paket işlem bedeli belirlendiğini, üniversite hastanelerine ise yüzde 10 ilave ile 46 bin 200 TL ödeme yapılacağını kaydetti. 

SGK Başkanı Fatih Acar, sağlık alanında son dönemde yaşanan gelişmeler ile ilgili düzenlenen programda geçtiğimiz günlerde yapılan yüz nakli operasyonları ile ilgili SGK tarafından yapılacak ödemeyi açıkladı. Akdeniz Üniversitesi’nde Türkiye’nin yüz akı olabilecek bir yüz nakli ameliyatı gerçekleştirildiğinin altını çizen Acar, “Bundan 10 gün kadar önce fiyatlandırma komisyonumuz toplandı. Benim başkanlığımdaki komisyon, yedi farklı bakanlığın genel müdürü düzeyinde arkadaştan oluşuyor. Bu komisyonda yapılan değerlendirmelerde biz ilk defa yüz ve kol nakli gibi işlemleri geri ödeme kapsamına almış olduk. Burada 15 günlük hizmetler içerisinde paket fiyat olarak 42 bin TL, üniversite hastanelerine ise yüz 10 ilave ile 46 bin 200 TL civarında bir fiyat belirledik. Bu hastaların 2 aylık tedavi süreçleri göz önüne alındığında 100 bin TL’ye yakın bir fiyatı ödemiş bulunuyoruz. Bu rakamlar bize 53 bin TL intikal ettirilmişti. Biz bu rakamı değerlendirdik komisyonda, bu rakama yakın bir rakamı kurum olarak ödemeyi kararlaştırdık. Bu anlamda altı çizilmesi gereken konu bu ameliyatların estetik amaç dışında yapılan ameliyatlar kapsamı dışında olmalardır.” dedi. 

Acar, bu hastaların 2 veya 3 ay tedavi olabildiklerini vurgulayarak, “Biz bu dönemi ikiye ayırdık. 15 günlük hassas bir dönem var. Ameliyatın başlangıcıyla ameliyatın bitiş dönemine kadar geçen süre için, yani 15 günlük süre için bir paket fiyat belirledik. Bu paket fiyat 42 bin 200 TL. Bize üniversiteden gelen talep 53 bin TL, biz üniversitenin talebine yakın bir fiyat belirlemiş olduk.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.