Kategoriler
Haberler

Katip Çelebi, down sendromluları unutmadı

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Dünya Down Sendromu Günü’nde anlamlı bir etkinliğe imza attı. İKÇÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İbrahim Pirim’in evsahipliğinde düzenlenen “Down Sendromunu Anlayalım” başlıklı panele Rektör Yardımcısı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tancan Uysal, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Malas, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Demir, Sağlık Bilimleri Enstitüsü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr.Yasemin Tokem ve Yrd. Doç. Dr. Hatice Yıldırım Sarı, Çiğli Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Hikmet Erdem, akademisyenler, STK temsilcileri, rehabilitasyon merkezi eğitmenleri, öğrenciler, down sendromlu çocuklar ve aileleri katıldı.

Panele konuşmacı olarak katılan Gülhane Askeri Tıp Akademisi Tıbbi Genetik Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Gül, “Down Sendromuna Genetik Bakış” başlığında bir sunum yaptı. Türkiye’de her yıl ortalama bin 600 bebeğin down sendromu ile doğduğunu söyleyen GATA Tıbbi Genetik Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Gül, orta derecede zeka geriliğine sebep olan bu sendromun, toplumumuzda en sık görülen genetik hastalık olduğunu belirtti. Prof. Dr. Davut Gül, bu sendromun ırsi bir hastalık olmadığının altını çizerek, down sendromlu bebeğe sahip olan annenin, tekrar anne olmak isterse sendroma yakalanma riskinin yüzde 1 olduğunu ifade etti. Gebelik döneminde yapılan tarama testinde yüksek risk çıkan anne adaylarına genetik test yapıldığı söyleyen GATA Tıbbi Genetik Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Gül, “Hamileliğin başından itibaren yapılan ikili test, üçlü test, ultrasonografi, bebeğe ait hücrelerde yapılan testlerde anne adayı takip edilmektedir. Hekimler olarak amacımız, tıptaki gelişmelerle ilgili olarak aileleri bilgilendirmektir. Gerek DNA gerekse RNA’yı kullanarak yapılan çalışmalar, önümüzdeki günlerde daha çok gündemimize gelecek. Bütün gebelere bu testleri yapma imkanımız olacak ama öncelikle bu testlerin ucuz ve güvenilir olarak uygulanması gerekmektedir.” şeklinde konuştu. 

Down sendromlu bir çocuğa sahip bir baba olarak aileler adına konuşma yapan Dr. Mustafa Erdek ise ailelerin sendromla ilgili eğitimlerinin şart olduğunu vurguladı. Bunun ne annenin ne de babanın bir kusurundan kaynaklandığını belirten Erdek, “Ailelerin inkar ve kabullenememe süreçlerini bilinçlenme ile hızlı bir şekilde atlatmaları, çocuğun sosyal hayata adapte olmasrına ve eğitimine o derece olumlu katkıda bulunur. Doğumdan sonra ailelere, destek projeleri sayesinde yalnız olmadıklarını göstermek gerekir. Çocuklarımıza doğumundan hayatının her evresine uzanan özel eğitim ve rehabilitasyon desteği verilmesi gerekmektedir. Bu sendroma engelli önceliği tanınarak maddi, manevi, psikolojik her anlamda desteğe ihtiyacımız var.” dedi. Dr Erdek, bu anlamlı günde kendilerini yalnız bırakmayan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’ne bütün aileler adına teşekkürlerini iletti.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İbrahim Pirim ise üniversite olarak hedeflerinden birinin de halkla ortak projelere imza atmak olduğunu, sivil toplum kuruluşlarından kendilerine gelecek her projeye kapılarının açık olduğunu vurguladı. Prof. Dr. İbrahim Pirim, “Toplumumuzla beraber, ‘Birbirimizin derdine nasıl derman oluruz, neler yapabiliriz?’ fikrini, çözüm odaklı hedef ve vizyonumuz ile hayata geçirme gayretindeyiz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.