Kategoriler
Haberler

Kemik iliği nakledilen Nagehan’dan, Gamze’ye mesaj

Ablasından aldığı kemik iliği ile hayata dönen Nagehan Uysal (47), Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde bir umutla uygun ilik çıkmasını bekleyen Gamze Akbaş’a, “Asla ve asla karamsar olmasın. Umudunu kaybetmesin” diye seslenerek “On da iliğin bulunacağına ve onun oğluyla güzel günler geçireceğine inanıyorum” dedi

Nihal Işık- Ege Üniversitesi Hastanesi’nde Prof. Dr. Güray Saydam tarafından ablası ev hanımı Hüsniye Sağlam’ın iliği bir buçuk ay önce Nagehan Uysal’a nakledildi. Dr. Saydam, Uysal’ın sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

Taramada ablası uygun çıktı

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Hematoloji Bölümü’nde tedavi gören İzmirli bankacı Gamze Akbaş, oğlu Atakan için yazdığı mektupla Türkiye’yi ilik bağışı için kenetlerken, onunla aynı kaderi paylaşan İzmirli Nagehan Uysal, ablasından aldığı ilik ile hayat buldu. 2003 yılında lösemi tanısı konan İzmirli ev hanımı Nagehan Uysal, 2012 yılına kadar ilaç tedavi gördü. Ege Üniversitesi Hemotoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Güray Saydam, ilaç tedavisinin başarılı olmaması nedeniyle Uysal için ilik nakli planlandı. Uysal’ın ailesinden yapılan ilik taramasında ablası 51 yaşındaki Hüsniye Sağlam’ın iliği tuttu. Prof.Dr. Saydam, 24 Ocak 2012 tarihinde gerçekleştirdiği operasyonda ablanın iliğini başarıyla lösemi hastası Uysal’a nakletti.

2003’ten beri ilaçla tedavi

Prof. Dr. Saydam, “2003 yılında tedavisine başlandı. 2012’ye kadar üç farklı ilaç tedavisi uygulandı. Ancak istediğimiz neticeyi alamadık. Kardeşten ilik nakli planladık. Yapılan taramalarda ablasının iliği uydu. Kardeşinin aşı tedavisi ile hücrelerini toplayıp eve gönderdik. 24 Ocak’ta ilik naklini gerçekleştirdik. Şu an her şey iyi gidiyor” dedi. Prof. Dr. Saydam, “Nagehan Hanım’a kendi bünyesinin savunma sistemini baskılamak için ilaç veriyoruz. Nakli yapmak değil, takip etmek zordur. Bize bu aşamada onun da kendini koruyarak destek olması gerekiyor. Yiyecek ve içeceklerine dikkat etmeli, enfeksiyondan uzak durmalı. Bu mevsimde grip çok salgın. Bu yüzden çocuklardan hatta çok sevdiği torunundan bile şimdilik uzak duruyor. Gıdalarda kabuklu meyve ve yiyeceklerin soyularak tüketilmesi, her şeyin pişirilmesi, sirkeli suda bekletilmesi gibi önlemlerimiz var. Nagehan Hanım hepsini uyguluyor. Tedavide bizim için ilk 6 ay çok önemli ama nakil yaptığımız her hasta ömür boyu dostumuz” dedi.

“Kemik iliği nakledilen Nagehan’dan, Gamze’ye mesaj” için bir yanıt

merhaba ben trabzondan emine.sizi ilk izlediğim zaman sanki butun vucudum uyuştu,o an kendimi sizin yerinize koydum.çunku ben de 27 yaşındayım ve benimde 2oğlum var.biri 6 diğeri 2 yaşında.o an karar verdim sizin için kan vermeye,fakat trabzon da bağış bankası olmadığı için kan veremedim.trabzon dan size kan nasıl verebilirim,bana bu konuda kım yardımcı olabilir.keşke sızın ıçın trabzona gelen ,sıze burdanda yardım etmek ısteyenlere fırsat veren görevlıler olsa, heralde en çok ben sevinirim.lutfen bana cevap yazın beni ciddiye alın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.