Kategoriler
Haberler

LÖSEV’in ‘Hayat Bağı Evi’ açıldı

LÖSEV’in geçtiğimiz hafta Karşıyaka’da ‘Hayat Bağı Evi’ adındaki rehabilitasyon merkezi açıldı. Merkezde, okula devam edemeyen lösemi hastası çocuklar eğitim alacak, anneler meslek edinerek gelir elde edecek

Nihal Işık – LÖSEV, Hayat Bağı Evi ile lösemili çocukları ve ailelerini hayata bağlayacak merkezinin açılışını geçtiğimiz hafta yaptı. 3 katlı bir binada kurulan rehabilitasyon merkezinin, birinci katında hastalığı nedeniyle tedavi gören, okuluna gidemeyen çocuklar için, eğitim salonları oluşturuldu. İkinci katında annelerin meslek edinerek, gelir elde etmesi için çalışma salonu yapıldı. Merkezin son katı ise ziyarete gelen misafirler için ofis olarak kullanılacak.

Gönüllüleri bekliyoruz

LÖSEV’in firma ve gönüllülerin yardımları ile açtığı rehabilitasyon merkezi ile hasta çocuk ve ailelerine ulaşılacak. Hastalığı nedeniyle tedavi gören, okuluna gidemeyen çocuklar için Hayat Bağı Evi’nin birinci katında eğitim salonlarının oluşturulduğunu söyleyen LÖSEV Halkla İlişkiler Sorumlusu Petek Mocan, “Çocuklarımız burada resim ve satranç derslerini almaya başladı. Önümüzdeki hafta yaratıcı drama, matamatik, ingilizce gibi okul dersleri de alacaklar. Gönüllü olarak ders veren öğretmenlerimiz olacak. Destek vermek isteyen tüm eğitimcilerimizi bekliyoruz” diye konuştu. Mocan sözlerine şöyle devam etti: “Yaklaşık 30 lösemi hastası çocuğumuz eğitime başladı. Daha çok çocuğumuza ulaşmayı istiyoruz. Hayat Bağı Evi’nin resmi açılışını Nisan ayında yapacağız. Bize destek vermek isteyen gönüllüleri bekliyoruz.”

Tedavi için gelir elde ediliyor

Petek Mocan, ‘ıspanak ürünleri’ diye adlandırdıkları hediyelik eşyaların, bez bebeklerin yapımını bu merkezde öğrenen annelerin gelir elde etmesinin çocuklarının tedavisi için bir kaynak oluşturduğunu söyledi. Mocan, “Hayat Bağı Evi’nin ikinci katında lösemi hastası çocukların anneleri meslek eğitimleri alarak, bunları satıp gelir elde etme olanağı yakalıyor. Tedavi gören çocukların anneleri için verilen rehabilitasyon amaçlı meslek edindirme kursları, hem onları hem de tedavi gören çocukların yüzlerini güldürüyor. Annelere meslek edindirme kursları dışında, beslenme ve kanser arasındaki ilişki, pişirme yöntemleri, çocuk gelişimi, kadın hakları, tüketici hakları gibi algı ve bilinç düzeylerini geliştirecek eğitimler de veriliyor” dedi.

Nihal Işık- Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.