Kategoriler
Haberler

Memurlar, yeni anayasa ile siyaset hakkı istiyor

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, öğretmenlere, eğitim çalışanlarına ve memurlara siyaset hakkı verilmesi için siyasi parti liderlerine çağrıda bulundu. 

        Gürkan Avcı, kamuda işçilere tanındığı gibi memurlara da siyaset hakkının verilmesi gerektiğini belirtti. Katılımcı, çoğulcu ve gelişmiş Türk siyaseti için memurlara siyaset hakkının verilmesinin elzem olduğunu vurgulayan Avcı, “Bütün gelişmiş ülkelerdeki uygulamalar ve İLO normları bu istikamettedir. Türkiye memurlara bu hakkı tanımada çok geç kaldı. Bu ayıptan yeni anayasayla birlikte kurtulmalıyız.” dedi.

Avcı, AB ve OECD ülkeleri başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin tamamına yakınında öğretmenlere, doktorlara, mühendislere, kamu çalışanlarına aktif siyaset hakkı tanındığını, Türkiye’de ise memurların seçimden seçime sandığa gitmek şeklinde pasif bir konuma sahip olduklarını kaydetti. Avcı, açıklamasında şunları dile getirdi: “Türkiye’de sendikacılık bu nedenle gelişemiyor ve ideolojik olmaktan kurtulamıyor. Kimi gruplar sendika görüntüsü altında siyaset yapmaya devam ediyor. Aksi halde memur sendikacılığı siyasetin gölgesinden kurtulamayacaktır. Sendikaların siyaset yerine asli görevleriyle ilgilenmesi için bu hakkın verilmesi gerekir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.