Kategoriler
Haberler

Mevsimsel Gribe Dikkat!

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uyanık, mevsimsel geçişlerde üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış olduğunu belirterek, vatandaşları uyardı.

        Dr. Uyanık, soğuk algınlığı sonucu oluşan enfeksiyonlarda etkenin büyük oranda virüsler olduğunu belirtti. Uyanık, “Kış mevsimini geride bırakmaya hazırlandığımız bu günlerde hava sıcaklıklarındaki ani değişkenlikler gribe sebep olmaktadır. Grip ani olarak başlayıp yüksek ateşle seyreden, aşırı halsizlik, bitkinlik, kuru öksürük kas, eklem ve baş ağrısıyla kendini gösteren bir hastalıktır. Gribe yakalanan kişi en az 3 -5 gün yatak istirahatıyla kendini toparlayabilir. Ayrıca vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle zatürree gibi ikincil hastalıkların da tabloya eklenmesiyle hastalık daha da ağırlaşabilir ve özellikle çocuklar, yaşlılar, diyabetliler, astımlılar, kalp ve kanser hastalarında ölüme neden olabilir. Hastalık, kapalı ve kalabalık yerlerde daha hızla yayılmaktadır. Dolayısıyla açık havada ve havalandırması iyi olan yerlerde bulunmak enfeksiyon riskini azaltır.” dedi.

        Bu aylarda ani hava değişimi nedeniyle ortaya çıkan gribal enfeksiyonlara yakalanmamak için C vitamini içeren gıdaların alınması gerektiğini ifade eden Dr. Uyanık sözlerine şöyle devam etti: “Grip nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı bol C vitamini tüketilmesi çok etkili. Örnek verecek olursak C vitamini kuşburnunda bol miktarda mevcuttur. C vitamini herkesin tahmin ettiğinin tersine gribi önlemez. Sistemi güçlendirir, hastalıklara karşı vücut direncini hafifçe artırabilir ama gribi kapmamızı ve hasta olmamızı kesinlikle engellemez.” 

        Dr. Uyanık, grip hastalığını başkalarına bulaştırmamak için aksırırken ya da öksürürken mendil kullanmaya dikkat edilmesini, yaşanan ortamların sık sık havalandırılmasını, hasta olan kişilerin yaşlı ve küçük çocuklardan uzak durmasını tavsiye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.